لینک های دسترسی

Breaking News

ملا لندی و افزایش قتل‌های ناموسی در فاریاب


قتل های ناموسی در چند ماه اخیر در فاریاب افزایش یافته است و مقام‌های آن ولایت گمان می‌برند که شاید این افزایش با آفتابی شدن قضیۀ ملا رسول لندی ربط داشته باشد.

رسول لندی یا ملا لندی همان مردی است که برای سال‌ها در فاریاب ادعا می‌کرد که زنان بی اولاد را درمان می‌کند تا صاحب فرزند شوند؛ ابتدا با تعویذ و اگر کارگر نشد با مقاربت جنسی.

بر اساس آمار ریاست امور زنان فاریاب، در سه ماه گذشته ۹ مورد قتل ناموسی در آن ولایت ثبت شده است، حالانکه سال گذشته در همین محدودۀ زمانی چهار مورد قتل ناموسی ثبت شده بود.

نقیب الله فایق، والی فاریاب، به نیویارک تایمز، گفته است که در این اواخر قتل‌های ناموسی در آن ولایت به ویژه در نزدیکی‌های محلی که ملا لندی زندگی می‌کرد افزایش یافته است و به گفتۀ وی جای شگفت نیست که اگر این قتل ها با قضیۀ افشا شدن رسول لندی ربط داشته باشد.

آقای فایق، به استناد اعترافات کسانیکه در پیوند با قضیۀ ملا لندی، بازداشت شده اند، به روزنامۀ نیویارک تایمز گفت "او گروهی را به کار گماشته بود تا برایش تبلیغ کنند. نخست تعویذ می‌داد و از آنان (زنان مشتری) می خواست که در دیدار بعد با خود یک مرغ بیاورند و در دیدار واپسین هم گوسفند. زمانیکه مشکل زنان حل نمی‌شد، می‌گفت که یک راه دیگر باقی مانده است و آن کار را می‌کرد".

شریفه عظیمی، رئیس امور زنان ولایت فاریاب، نیز در صحبت با روزنامۀ نیویارک تایمز ضمن ابراز نگرانی از افزایش قتل های ناموسی گفته است که شاید هم زنانی که برای علاج نزد ملا لندی رفته اند، قربانی قتل ناموسی شوند.

مقام‌ها در ولایت فاریاب گفته اند که رسول لندی ملا نبود، بلکه در واقع یک حلقۀ باجگیری و اخاذی را رهبری می‌کرد که زنان به ویژه زنان بی اولاد را هدف قرار می‌داد.

فرید غوری، سارنوال در ولایت فاریاب، به روزنامۀ نیویارک تایمز گرفته است که ملا لندی ویدیوهای مقاربت جنسی اش با زنان را مخفیانه ثبت می‌کرد و سپس با استفاده از این ویدیوها به باجگیری از زنان پرداخته و هر آنچه پول و زیور را که داشتند، از ایشان می ستاند.

پیشینۀ ملا لندی

صبغت الله سیلاب، معاون شورای ولایتی فاریاب، در مصاحبه ای با روزنامۀ نیویارک تایمز ادعا کرده است که ملا لندی که اکنون حدود ۴۰ سال عمر دارد، در نوجوانی نزد یک فرمانده محلی به اصطلاح "بچه باز" بود و برای وی می‌رقصید، ادعایی که تا حال از سوی سایر افراد تایید یا رد نشده است.

مقام‌های محلی فاریاب همچنان به روزنامۀ نیویارک تایمز گفته اند رسول لندی با توجه به "عقاید محکم" مردم محل به ملا و زیارت، ابتدا به کف شناسی و سپس هم به تعویذ نویسی آغاز کرد.

بر اساس این گزارش، رسول لندی به کمک چند زن دیگری که یکی از آنان افسر پولیس فاریاب بود، میان زنان تبلیغ می‌کرد که در گویا در درمان بی اولادی و مادر ساختن زنان بی فرزند تخصص دارد.

رسوایی ملا لندی

معاون شورای ولایتی فاریاب به نیویارک تایمز گفته است که ملا لندی زمانی رسوا شد که یک مرد زورمند محلی در مورد کارهای وی خبر شد و با دو محافظ مسلح به خانۀ وی رفته و تلیفون و ویدیوهایش را ضبط کردند.

آقای سیلاب گفت "آنان از وی (ملا لندی) خواستند که ماهانه برایشان ۲۵۰۰ دالر بپردازد. رسول لندی در آغاز۷۰۰دالر پرداخت و دیگر نتواست پول بپردازد. سپس آنان هم به نشر ویدیوها آغاز کردند".

به دنبال نشر این ویدیوها در ماه های اخیر، ملا لندی برای چندی به ترکیه فرار می‌کند. چند ماه بعد به افغانستان برگشته و در کنار عبدالعظیم جمشیدی، یکی از فرماندهان محلی طرفدار دولت سلاح بر می‌دارد.

آقای جمشیدی به نیویارک تایمز گفته است که ماه گذشته ریاست امنیت ملی افغانستان با وی به تماس شد و ضمن توضیحات در مورد اعمال ملا لندی به وی خبر داد که کارمندان استخبارات در تلاش دستگیری ملا لندی استند. او می گوید که "شاید ملا لندی این مکالمۀ تلیفونی را شنیده باشد" چون همان روز ناپدید شد و تا امروز سر و درکی از وی نیست.

ملا لندی که اکنون به گفتۀ والی فاریاب ریش خود را تراشیده و هفتۀ گذشته با تبدیل قیافه در شهر مزار شریف دیده شده است، شاید رهسپار کابل شده باشد.

به هر صورت، نشر ویدیوهای ملا لندی در شبکه های اجتماعی واکنش های جدی را بر انگیخته و شماری از عالمان دینی و کاربران افغان در شبکه های اجتماعی خواستار دستگیری وی و در صورت اثبات جرم، خواستار اعدام وی در محضر عام شده اند.

XS
SM
MD
LG