لینک های دسترسی

Breaking News

ریاست جمهوری افغانستان خبر مرگ ملا عمر را تایید کرد


یک سخنگوی طالبان خبرهای مرگ ملاعمر را رد کرد

ریاست جمهوری افغانستان در یک خبرنامه مرگ ملا محمد عمر، رهبر گروه طالبان، را تایید کرد.

در خبرنامه ای ریاست جمهوری آمده است که "بر اساس معلومات مؤثق مرگ ملا محمد عمر، رهبر طالبان را در ماه حمل۱۳۹۲ (اپریل ۲۰۱۳) در پاکستان، تایید میکند".

دفتر رئیس جمهور افغانستان همچنان گفته است که با مرگ ملاعمر "زمینۀ مذاکرات صلح بیشتر از گذشته مساعد گردیده، بنابرین از تمام گروه های مسلح مخالف می خواهد که با استفاده از این فرصت به گفتگوهای صلح بپیوندند".

پیشتر از این نیز رسانه ها خبر مرگ رهبر گروه طالبان را نشر کرده بودند، اما حکومت افغانستان این خبر را نه تایید و نه هم رد کرده و گفته بود که در مورد بررسی ها جریان دارد.

یک سخنگوی گروه طالبان در صحبت با صدای امریکا تاکید کرده بود که رهبر آن گروه زنده بوده و شایعات مرگ ملا عمر، فقط به هدف یافتن رد پای او می باشد.

عبدالحسیب صدیقی سخنگوی ریاست امنیت ملی افغانستان به رادیو آزادی گفته است که ملا عمر دو سال و چهار ماه پیش به گونۀ مرموز در یک شفاخانه در شهر کراچی پاکستان در گذشته بود.

please wait

No media source currently available

0:00 0:00:20 0:00
لینک دانلود

در طول یک دهۀ اخیر، خبر مرگ ملا عمر چندین بار نشر گردیده، اما هیچگاهی تأیید نشده است.برخی از گزارش ها می رساند که پسر ملا عمر اکنون در موقعیتی است که می تواند رهبری گروه طالبان را بر عهده گیرد.

امرالله صالح رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان می گوید که آوازه مرگ ملا عمر از سوی پاکستان دامن زده شده است. او می گوید که پاکستان در سالهای متمادی از وضعیت افغانستان استفاده کرده و یک هویت گمنام را زیرنام ملاعمر در افغانستان به میان آورده است.

آقای صالح به صدای امریکا گفت که مرگ ملا عمر برای افغانستان شگفت آور نیست، زیرا به باور وی او یک فرد عملیاتی نبود و تاثیر چندانی بر گروه طالبان نداشت.

در تازه ترین خبرنامۀ طالبان که به مناسبت عید فطر از آدرس ملا عمر نشر شده بود، رهبر طالبان مذاکرات صلح را مشروع خوانده و گفته بود که با گفتگوهای صلح مخالفت ندارد.

ملا عمر از سال ۱۹۹۶ رهبری طالبان افغان را به عهده دارد و حکومت ایالات متحده امریکا بر سر وی ۱۰ میلیون دالر انعام گذاشته است.

XS
SM
MD
LG