لینک های دسترسی

Breaking News

ملا یعقوب: فرمان عفو عمومی است، طالبان حق کشتن کسی را ندارند


ملا محمد یعقوب، سرپرست وزارت دفاع طالبان گفته است که گزارش‌هایی به وی رسیده که گویا برخی افراد طالبان کسانی را به خاطر "دشمنی" یا مخالفت با طالبان کشته اند.

در یک پیام صوتی منسوب به ملا یعقوب که ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان آن را در تویتر نشر کرده است، سرپرست وزارت دفاع طالبان خطاب به اعضای این گروه گفته است که فرمان عفو رهبر طالبان عمومی است و به گفتۀ وی "هیچ کسی حق ندارد که این تعهد را زیر پا کرده و بر خلاف این فرمان انتقام شخصی خود را بگیرد."

سرپرست وزارت دفاع طالبان تاکید کرده است که اگر طالبان با کسی دعوای شخصی داشته باشند باید به محکمه عارض شوند تا از آن طریق به دعوای شان رسیدگی شود. او خطاب به افراد طالبان گفته است که اگر بعد از این کسی چنین اقدام خودسرانه کند به جزای عملش خواهد رسید.

پس از ورود طالبان به شهر کابل، این گروه عفو عمومی را اعلام کرد و از همه کارمندان دولت خواست تا به وظایف شان برگردند.

اما در طول بیش از شش هفتۀ گذشته نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر، طالبان را به نقض حقوق بشر، کشتار مخالفان، شکنجه و لت و کوب خبرنگاران و زنان معترض متهم کرده اند.

چندین رسانۀ محلی در افغانستان نیز از موارد قتل، اختطاف و بدرفتاری طالبان گزارش داده اند. چند رسانۀ محلی در افغانستان همچنان از شکنجه و لت و کوب خبرنگاران شان توسط طالبان گزارش دادند.

خبرنگاران روزنامۀ اطلاعات روز هنگام پوشش تظاهرات زنان در کابل از سوی طالبان شکنجه شدند.
خبرنگاران روزنامۀ اطلاعات روز هنگام پوشش تظاهرات زنان در کابل از سوی طالبان شکنجه شدند.

چندی پیش ویدیوهایی در شبکه‌های اجتماعی نشر شد که نشان می‌داد جنگجویان طالبان در پنجشیر و ولسوالی اندراب ولایت بغلان مردم را محاکمۀ صحرایی کرده و به گلوله می‌بندند.

ملا یعقوب در این پیام صوتی ۱۵ دقیقه‌ای همچنان گفته است "افراد بد، فاسد و ناتوان" به خاطر رسیدن به اهداف "شوم" شان یا به خاطر نام بد کردن طالبان، به صفوف این گروه وارد شده اند.

او همچنین گفته است که برخی سرگروه‌ها و فرماندهان طالبان برای کلان ساختن تشکیلات شان با "افراد نااهل، اربکیان و جنایتکاران پیشین" دوست شده و آنان را به صفوف خود جلب کرده اند. اما به گفتۀ سرپرست وزارت دفاع طالبان به حضور چنین افراد در صفوف طالبان نیاز نیست و کسانیکه به جلب و جذب این گونه افراد اقدام کرده اند، هر چه زودتر آنان از صفوف خود اخراج کنند.

ملا یعقوب هشدار داده است که پس از این پیام، اگر در تفتیش ثابت شود که چنین افراد در صفوف یک سرگروه طالبان هنوز هم جا داشته باشند، آن فرمانده طالبان با پیامد‌هایی از خلع سلاح شدن گرفته تا اخراج از صفوف طالبان روبرو خواهد شد.

ملا یعقوب در پیام ویدیویی خود خطاب به افراد طالبان گفته است که از گشت و گذار بیجا در کوچه و بازار و رفتن از یک ولایت به ولایت دیگر خود داری کرده و در ساحات مسوولیت و قطعات مربوطۀ شان مستقر باشند. او همچنان از طالبان خواسته است تا قوانین ترافیکی را مراعات کرده و سبب آزار و اذیت مردم نشوند.

همچنین سرپرست وزارت دفاع طالبان گفته است که برخی اعضای این گروه به دفاتر حکومتی رفته و به محض دیدن بزرگان طالبان عکاسی و فلمبرداری می‌کنند او گفته است که این "نادیده‌گری" غیرشرعی و غیراخلاقی است و به گفتۀ وی رازها و محرمات دولتی با این کار افشا شده می‌تواند.

محمد یعقوب، پسر ملا محمد عمر، بنیانگذار و رهبر پیشین طالبان است که در پاکستان علوم دینی را آموخته است و طالبان تا کنون هیچ عکسی از وی منتشر نکرده اند.

ملا محمد یعقوب در کم از کم چند سال پسین، سوق و ادارۀ فرماندهان و جبهات جنگی طالبان را در بیشتر از نصف ولایات افغانستان به دوش داشت.

XS
SM
MD
LG