لینک های دسترسی

Breaking News

حقوق بشر ملل متحد: مرسی در زندان متحمل شرایط بی رحمانه شده بود


آرشیف: محمد مرسی، رئیس جمهور پیشین مصر

محمد مرسی، رئیس جمهور پیشین مصر، در زندان، متحمل شرایط بی رحمانه ای شده بود که به مرگ وی در قید انجامید.

کارشناسان حقوق بشری ملل متحد با بیان این مطلب همچنان هشدار می دهند که هزاران زندانی دیگر در زندان های مصر در معرض خطر شدید نقض فاحش حقوق بشری قرار دارند.

اعلامیۀ روز جمعۀ کمشنری عالی حقوق بشر ملل متحد حاکیست که کارشنان این اداره به این نتیجه رسیده اند که شرایطی را که مرسی در زندان متحمل شده "می تواند به قتل خود سرانۀ ناشی از مجازات حکومت" حساب شود.

این کارشناسان می گویند که محمد مرسی، برای ۲۳ ساعت در زندان انفرادی بوده، مراقبت صحی را رد کرده، بینایی یک چشم خود را از دست داده و دچار حالت کومای متکرر ناشی از بیماری شکر شده است.

حکومت مصر تا کنون در این رابطه ابراز نظری نکرده است. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه پس از نشر خبر مرگ محمد مرسی گفته بود که مرسی "نمرده بلکه او را به قتل رساندند."

محمد مرسی، نخستین رئیس جمهور منتخب مصر و از چهره های برجستۀ حزب اخوان المسلین بود که پس از کناره گیری حسنی مبارک، به قدرت رسید اما در سال ۲۰۱۳، پس از اعتراضات از قدرت خلع شد و تا زمانی که در ۲۰۱۹ حین محاکمه در یک محکمۀ قاهره در گذشت، در زندان به سر می برد.

رسانه‌های مصر به تاریخ هفدهم ماه جون ۲۰۱۹ گزارش دادند که محمد مرسی، رییس جمهور پیشین این کشور در محکمه از قاضی خواستار وقت برای صحبت کردن شد، سپس بی‌حال شد و اندکی بعد درگذشت.

XS
SM
MD
LG