لینک های دسترسی

Breaking News

هشدار WHO از شیوع کولرا در مراسم حج


بین یک و نیم تا میلیون ججاج همه ساله در مراسم حج فرض به عربستان سعودی سفر می کنند

بیماری همه گیر کولرا که بیش از ۳۳۲ هزار نفر را در یمن جنگ زده متاثر کرده است، ممکن حجاج مراسم حج امسال را که در ماه سپتمبر برگزار می شود، نیز مبتلا کند.

با وجود آمادگی عربستان سعودی برای جلوگیری از شیوع این مرض، سازمان جهانی صحت در مورد شیوع این مرض در جریان مراسم حج هشدار داده است.

بین دو تا چهار میلیون مسلمان از سراسر جهان همه ساله به زیارت حج عازم عربستان سعودی می شوند که بین یک و نیم تا دو میلیون آنان جهت اشتراک در مراسم حج فرض وارد این کشور می شوند.

زمانیکه علایم کولرا که توام با اسهالات شدید و استفراغ است آغاز شد، آب بدن را به سرعت کم می کند و اگر بیمار به اسرع وقت مورد تداوی قرار نگیرد، ممکن تا چند ساعت، جان اش را از دست بدهد.

سازمان جهانی صحت می گوید که سرازیر شدن حجاج به عربستان سعودی خطر امراض گوناگون از جمله تب دینگو، تب زرد، ویروس زیکا و امراض ناشی از مکروب های میننگوکوک را افزایش می دهد.

این سازمان با نشر یک اعلامیه گفته است که شیوع گستردۀ کولرا در یمن و برخی دیگر کشور های افریقایی ممکن "خطرات جدی را متوجه حجاج" در مراسم حج امسال کند و حتی حجاج چندین روز پس از برگشت به کشور شان به بیماری کولرا مبتلا شوند.

دومینیک لیگروس، متخصص کولرا در سازمان جهانی صحت، می گوید که در چندین سال گذشته، عربستان سعودی شاهد شیوع کولرا نبوده است، زیرا آن کشور اقدامات پیشگیرانه را روی دست گرفته است.

اما به گفتۀ این متخصص، نباید فراموش کرد که بسیاری از حجاج نه تنها از یمن، بلکه از سایر کشور ها به زیارت حج می روند که بیماری کولرا در آن کشور ها شیوع یافته است.

بنا بر این، برای جلوگیری از شیوع این بیماری در جریان مراسم حج، اقدامات لازمی مثل دسترسی به آب پاک و وضعیت مناسب بهداشتی در عربستان، روی دست گرفته شود. به گفتۀ آقای لیگروس، مقامات عربستان در این مورد آمادگی خوب دارند.

XS
SM
MD
LG