لینک های دسترسی

Breaking News

ننگرهار با تراکم نفوس و ترافیک به یک شهر جدید نیاز دارد


ریاست شهرسازی ننگرهار در مساحت ۴۲ هزار جریب زمین، ساخت یک شهر جدید را به مرکز پیشنهاد نموده است.

مقامات در ریاست شهرسازی ننگرهار می‌گویند، به منظور کاهش تراکم نفوس و ترافیک این تصمیم را گرفته اند.

تراکم نفوس و ترافیک شهر جلال‌آباد، در حالی که با گذشت هر سال افزایش می‌یابد؛ اما مقام‌های مسؤول هنوز احصائیه دقیق از نفوس و ترافیک جلال‌آباد ندارند.

اما ریاست شهرسازی ننگرهار می‌گویند که جغرافیای کنونی شهر، ظرفیت نفوس کنونی را ندارد و به ایجاد شهر جدید نیاز است.

انجینر عبدالقهار حیدری، رئیس شهرسازی ننگرهار، به رادیو آشنا - صدای امریکا می‌گوید که برای کاهش تراکم نفوس شهر جلال‌آباد، اعمار یک شهر جدید را به مقامات در کابل پیشنهاد کرده اند که از همه امکانات زندگی عصری برخوردار خواهد بود.

حیدری گفت "شهر جدید در مساحت ۴۲۰۰۰ جریب زمین در جنوب شهر جلال‌آباد ساخته می‌شود که سروی مساحت ده هزار جریب زمین آن تکمیل گردیده و کارهای مقدماتی آن به زودی آغاز خواهد شد".

به گفتۀ مقام‌های ریاست شهرسازی ننگرهار، این شهر جدید گنجایش دستی کم یک میلیون نفوس را خواهد داشت.

رئیس شهرسازی ننگرهار می‌افزاید که تصمیم دارند تا ذخایر اموال تجارتی را نیز به بیرون از جلال‌آباد منتقل سازند، تا تراکم ترافیکی شهر کاهش یابد.

درهمین حال آقای حیدری می‌گوید که کار دو جاده بزرگ را در امتداد دریای کابل در نواحی هفتم و هشتم شهر به زودی آغاز می‌کنند که این کار نیز سبب کاهش ترافیکی خواهد شد.

مدیریت ناسالم شهری

باشندگان و فعالان مدنی، مدیریت ناسالم در دوایر شاروالی و شهرسازی را علت بی‌نظمی ترافیکی و شهری در جلال‌آباد عنوان می‌کنند.

شکرالله پاڅون، یکی از این فعالان می‌گوید که ریاست‌های شهرسازی و شاروالی جلال‌آباد هنوز طرح‌هایی را برای بهبود وضعیت شهر عملی نکرده اند.

پاڅون گفت "شهرسازی پلان طرح‌ریزی می‌کند، شاروالی آن را به گونه درست تطبیق نمی‌کند، مارکیت ساخته می‌شود ولی پارکینگ وسایط را ندارد، وسایط را در جاده توقف می‌کنند، کارهای اعمار منازل به گونه خودسرانه جریان دارد، در یک محل صدهزار نفری سه صدهزار نفر را می‌گنجانند، این همه به علت نبود رهبری خوب شاروالی و شهرسازی می‌شود."

ولی باشندگان شهر از پلان‌های آینده ریاست شهرسازی خوشنود به نظر می‌رسند و می‌گویند که با راه‌اندازی پروژه‌های جدید جاده‌ها و شهرجدید، جغرافیه کنونی شهر تغییر خواهد یافت.

محمد عمران شهروند شهر جلال آباد است. او گفت "از وضعیت کنونی شهر راضی نیستیم؛ ولی ریاست شهرسازی که کدام پروژه‌ها را روی کار دارد واقعاً امید دهنده است، هم از لحاظ کاهش نفوس و هم از لحاظ دریافت محل تفریحی و کاری."

بر اساس معلومات ریاست شهرسازی ننگرهار، یک شهرک معیاری برای پوهنتون ننگرهار و یک شهرک معیاری برای عودت‌کنندگان در این ولایت به زودی ساخته می‌شود که کارهای مقدماتی آن آغاز شده است.

XS
SM
MD
LG