لینک های دسترسی

Breaking News

تعهد ۳۰۰ دهقان به کشت نکردن کوکنار در بدخشان


تعهد ۳۰۰ دهقان به کشت نکردن کوکنار در بدخشان
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:12 0:00

​۳۰۰ دهقان در ولسوالی‌های ارگو، خاش و درایم ولایت بدخشان پس از دریافت کمک‌های برنامهٔ بدیل معیشت، تعهد کردند که از کشت کوکنار دست برخواهند داشت.


۳۰۰ دهقان در ولسوالی‌های ارگو، خاش و درایم ولایت بدخشان پس از دریافت کمک‌های برنامهٔ بدیل معیشت، تعهد کردند که از کشت کوکنار دست برخواهند داشت.

این کمک‌ها شامل توزیع وسایل تهیه لبنیات، توزیع مرغ، ایجاد باغ‌های میوه، آموزش شیوه‌های تهیه واکسین و مبارزه با امراض حیوانی استند.

سیما سباوون، کارمند بخش زراعت در نهاد افغان‌اید می‌گوید "ما بیشتر با کسانی کار می‌کنیم که کوکنار کشت می‌کنند. ما به آن‌ها بدیل کوکنار را می‌پردازیم و تشویق شان می‌کنیم که از کار کوکنار دست بردارند. ما از دهقانان تعهدنامه می‌گیریم که پس از دریافت کمک‌ها کوکنار کشت نکنند".

این کمک‌ها در هماهنگی با ریاست زراعت ولایت بدخشان به دهقانان صورت می‌گیرد.

ماه‌ رخ، یکی از دهقانان ولایت بدخشان می‌گوید "ما تریاک کشت می‌کردیم و از فروش آن پول مصارف خود بدست می‌آوردیم. بدون کشت تریاک هیچ چیز دیگر را بلد نبودیم. اما حالا پس از آموزش تهیه لبنیات، کشت تریاک را ترک کرده‌ایم و از وسایلی که در اختیار ما گذاشته اند، لبنیات می‌سازیم".

بدخشان یکی از ولایت‌های دارای گراف بلند در کشت کوکنار در افغانستان است. مقام‌های محلی این ولایت می‌گویند که کوکنار بیشتر در ساحات زیر حاکمیت گروه طالبان کشت می‌شوند.


XS
SM
MD
LG