لینک های دسترسی

Breaking News

وزارت داخله افغانستان: در ده سال اخیر ۳۱هزار قاچاقبر بازداشت شده اند


وزارت داخله افغانستان می گوید که در ده سال اخیر،‌ پولیس مبارزه با مواد مخدر برای بازداشت قاچاقبران ۲۷۶۸۶ عملیات را راه اندازی کرده اند که در نتیجه ۳۰۹۰۲ قاچاقبر کوچک و بزرگ بازداشت شده اند.

سید نجیب الله احمدی، رییس سروی و تحلیل معینیت مبارزه با مواد مخدر وزارت داخله امروز یکشنبه ۲۷ اپریل (هفتم ثور) به خبرنگاران گفت که تنها در سال ۲۰۱۹ میلادی، ۴۲۳۵ قاچاقبر بازداشت شده اند که در میان آنها ۲۳ قاچاقبر بزرگ، ۶۸ کارمند دولت، ۹۶ زن، ۹ کودک و ۸ تبعه خارج نیز شامل هستند.

آقای احمدی افزود: "به شکل مجموعی از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۹ میلادی، ما ۲۷۶۸۶ عملیات را علیه مواد مخدر انجام داده ایم که در این عملیات ها ۳۰۹۰۲ تن بازداشت شده اند و ۲۷۱۴ تُن مواد مخدر که شامل هیرویین، مورفین، اپین و چرس می شوند، کشف و ضبط گردیده اند".

بربنیاد اطلاعات وزارت داخله در سال ۲۰۱۹ میلادی کشت کوکنار در افغانستان به گونهٔ چشمگیری کاهش داشت.

رییس سروی و تحلیل معینیت مبارزه با مواد مخدر وزارت داخله می گوید که در سال ۲۰۱۷ میلادی ۳۲۸ هزار هکتار زمین کوکنار کشت شده بودند و در سال ۲۰۱۸ این رقم به ۲۶۳ هزار هکتار زمین افزایش یافت، اما در سال ۲۰۱۹ میلادی تنها ۱۶۳ هزار هکتار زمین کوکنار کشت شدند.

او گفت: "شما در هلمند نگاه کنید که ما ۳۴فیصد کاهش داریم، این بزرگترین دستآورد در هلمند است که با استفاده از روش های مختلف کشت کوکنار را کاهش دادیم. در کندهار ۴۰ فیصد و در ارزگان ۳۸ فیصد کشت کوکنار کاهش یافته است. با تاسف که در فاریاب ۹ فیصد افزایش یافته است و اما در فراه نیز ۳۵ فیصد کم شده است. خوشبختانه که در سال ۲۰۱۹ در تخار، سمنگان و کاپیسا کوکنار کشت نشدند و تلاش ها جریان دارد که در سال ۲۰۲۰ شماری از ولایت های دیگر را نیز از کشت کوکنار پاک سازیم".

به گفته آقای احمدی در سال ۲۰۱۹ میلادی تجارت مواد مخدر در نتیجه عملیات های پولیس ۱۵۰ میلیون دالر زیان کرد.

محمد هاشم اورقاق، معین مبارزه با مواد مخدر وزارت داخله به صدای امریکا می گوید که مواد مخدر یک چالش جهانی است و نابودی کامل آن در افغانستان به همکاری های مشترک منطقه ای و جهانی نیاز دارد.

او گفت: "اگر جامعه جهانی با این چالش مبارزه نکند، این مشکل به گونه اساسی حل نخواهد شد. به همین منظور من به همکاری های منطقه ای و جهانی تأکید می کنم".

وزارت داخله افغانستان در حالی از دستآوردهای بزرگ در کار مبارزه با مواد مخدر خبر می دهد که هنوزهم افغانستان یکی از کشورهای بزرگ تولید کننده مواد مخدر در جهان است.

XS
SM
MD
LG