لینک های دسترسی

Breaking News

انگور بدیلی مناسب برای کوکنار


انگور بدیلی مناسب برای کوکنار
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:36 0:00

مقام های وزارت زراعت افغانستان ؛ باغ های انگور را بدیلی مناسب برای مواد مخدر خوانده میگویند تلاش دارند تا کشت این میوه را در بیشتر ولایات این کشور ترویج دهند.


مقام های وزارت زراعت افغانستان ؛ باغ های انگور را بدیلی مناسب برای مواد مخدر خوانده میگویند تلاش دارند تا کشت این میوه را در بیشتر ولایات این کشور ترویج دهند.

وزیر زراعت افغانستان؛ معیاری شدن باغ های انگور و افزایش قیمت انگور به علت صادرات آن به کشورهای مختلف را دلیل عمده دست کشیدن دهقانان از کشت مواد مخدر عنوان میکند.

نصیراحمد درانی وزیر زراعت و مالداری افغانستان می گوید که با توسعه باغداری و فراهم شدن زمینه صادرات انگور به بیرون از کشور، شمار زیادی از دهقانان به جای کشت مواد مخدر، به باغداری و کشت انگور روی آورده اند.

آقای درانی می گوید حتی در برخی ولایت های ناامن نیز باغ های انگور جای کشتزارهای مواد مخدر را گرفته است.

نصیراحمد درانی وزیر زراعت افغانستان می گوید در این هیچ شکی نیست که با بلند رفتن تولید میوه جات ، بالا رفتن قیمت و پیدا شدن مارکیت ، بصورت مطلق کشت کوکنار پایین میاید و برایتان مثال میاورم که در بادغیس و فراه جاهایی که ما سبز خانه ها را معرفی کردیم کشت کوکنار به صفر رسیده است.

شماری از دهقانان در ولایت هرات نیز می گویند که سود باغ های انگور نسبت به کشت مواد مخدر بیشتر است و خیلی از دهقانان ترجیح داده اند که به جای کشت کوکنار مصروف باغداری شوند.

این دهقانان می گویند کشت مواد مخدر حرام است و تصمیم گرفته اند تا به کشت های حلال روی بیاورند.

احمد ضیاء یوسفی باغدار می گوید محصول تریاک در گذشته چون کسی از باغداری خبر نداشت کشت میشد اما حالا بیشتر مردم به باغداری روی اورده اند.

گل احمد احمدی باغدار می گوید کشت کوکنار حرام است حتی ملا امام ها نیز میگویندو به همین خاطر ما کوکنار کشت نمیکنیم و به باغداری روی اوردیم.

مقام های محلی در ولایت هرات نیز می گویند که با افزایش تولیدات میوه به خصوص انگور در این ولایت، دهقانان علاقه ای بیشتری به باغداری پیدا کرده اند.

عبدالقیوم رحیمی والی هرات می گوید که بزودی روند صادرات میوه انگور این ولایت به شماری از کشورهای خارجی آغاز می شود.

آقای رحیمی می گوید هدایت داده شده است که پروازهای خارجی شروع شود که ما یک قرارداد انتقال انگور به هند داریم و چند قراردادهم به ممالک دیگر داریم.

امسال میزان برداشت میوه انگور در ولایت هرات به بیش از 135 هزار متریک تن تخمین زده شده است که افزایش پانزده درصدی را نسبت به سال پیش نشان می دهد.
XS
SM
MD
LG