لینک های دسترسی

Breaking News

نگرانی از افزایش معتادان و مشاهدۀ کشت تریاک در بامیان


نگرانی از افزایش معتادان و مشاهدۀ کشت تریاک در بامیان
please wait
Embed

No media source currently available

0:00 0:03:00 0:00

مقام‌های محلی بامیان از افزایش روز افزون شمار معتادان مواد مخدر و کشت کوکنار در این ولایت نگران اند.

مقام‌های محلی بامیان از افزایش روز افزون شمار معتادان مواد مخدر و کشت کوکنار در این ولایت نگران اند.

در کنفرانس یک روزۀ که زیر عنوان نقش رسانه‌ها در مبارزه با مواد مخدر ازسوی صدای امریکا در بامیان تدویر شده بود مسئولان محلی این ولایت گفتند که کشت تریاک در ولسوالی‌های سیغان، کهمرد و شیبر این ولایت، امسال مشاهده شده است.

هرچند بامیان عاری از کشت کوکنار است اما مقام‌های محلی این ولایت اخیرأ از کشت تریاک در ولایت اظهار نگرانی کرده اند.

رئیس مبارزه با مواد مخدر بامیان آقاحسین نظری گفت "ما امسال در ولسوالی سیغان، کهمرد و شیبر شاهد کشت تریاک بودیم، ولی مقدار اش کم است".

دراین کنفرانس یک روزه به شمول مقام‌های محلی بامیان، ده‌ها فعال جامعۀ مدنی، زنان و دهقانان اشتراک داشتند.

اشتراک کنندگان این کنفرانس گفتند که حکومت در ۱۸ سال گذشته برای مبارزه با مواد مخدر و اعتیاد، اقدامات موثری در کشور انجام نداده است.

در حالی‌که ارقام تازۀ از افراد معتاد در بامیان وجود ندارد اما براساس آمار ارائه شده ازسوی نهادهای مسئول، حدود ۷۰ هزار نفر به شمول زنان و اطفال دربامیان، متأثر از مواد مخدر اند.

محمد طاهر زهیر والی بامیان تدویر چنین کنفرانس‌ها را ازسوی تلویزیون آشنا_صدای امریکا برای آگاهی دهی از اضرار مواد مخدر در کشور موثر یاد کرده و گفت "که با افزایش آگاهی مردم برای مبارزه با مواد مخدر، حساسیت و بسیج ملی، خلق خواهد شد".

شماری از زنان اشتراک کننده نیز دراین کنفرانس، نقش رسانه‌ها را در امر مبارزه با مواد مخدر، موثر یاد کردند.

صدای امریکا در سطح کشور در تلاش است با تهیه و نشر گزارش‌های مرتبط با مواد مخدر درافغانستان به حیث یک رسانه، مبارزه جدی تری با این پدیده در سطح کشور صورت گیرد.


فعالان مدنی و اشتراک کنندگان این کنفرانس، مواد مخدر را در افغانستان، عامل جنگ و بدبختی هزاران خانواده، عنوان کرده و از دولت این کشور خواستند تا در امر مبارزه با کشت، قاچاق و ترانزیت این پدیده، اقدامات موثرتری روی دست گرفته شود.
XS
SM
MD
LG