لینک های دسترسی

Breaking News

جاسوس امریکایی پس از سه دهه زندان به اسراییل رفت 


جاناتن پولارد، مرد امریکایی که به جرم جاسوسی برای اسراییل ۳۰ سال در ایالات متحده زندانی بود، همراه با همسرش به اسراییل رسید.

بنیامین نتنیاهو، صدر اعظم اسراییل امروز چهار شنبه ۳۰ دسمبر (دهم جدی) برای استقبال آقای پولارد به میدان هوایی رفته بود.

آقای پولارد که توسط طیارۀ شخصی شلدون ادیلسن، میلیارد امریکایی حامی نتنیاهو و دونالد ترمپ، به اسراییل منتقل شده بود، پس از بیرون شدن از طیاره به زمین زانو زد و خاک اسراییل را بوسید.

آقای نتنیاهو گفت که جاناتن پولارد پس از ۳۵ سال به خانه اش برگشته است و به گفتۀ وی اسراییلی‌ها به خاطر رهایی پولارد به وجد آمده اند.

صدراعظم اسراییل همچنین به آقای پولارد و همسرش کارت هویت و شهروندی اسراییل را اعطا کرد.

جاناتن پولارد ضمن سپاسگزاری از بنیامین نتنیاهو و مردم اسراییل گفت: "آرزومندیم که هر چه زودتر شهروندان مفید باشیم و زندگی خود را در اینجا آغاز کنیم."

پولارد که تحلیلگر استخبارات ملکی در قوای بحری ایالات متحده بود، در اواخر دهۀ ۱۹۸۰ معلومات سری وزارت دفاع امریکا را به اسراییل فروخت.

قضیۀ جاسوسی پولارد مایۀ شرمندگی اسراییل شد و برای چندین سال روابط آن کشور را با ایالات متحده اندکی مکدر کرده بود.

پولارد که اکنون ۶۶ سال عمر دارد، در سال ۱۹۸۵ میلادی پس از تلاش ناموفق برای کسب پناهندگی در سفارت اسراییل مقیم واشنگتن دی سی، دستگیر شد و به جرم جاسوسی برای اسراییل محکوم به حبس ابد شد.

اما او به تاریخ ۲۰ نومبر ۲۰۱۵ از زندان رها و برای پنج سال به قید وثیقه آزاد بود و آزادی مشروط وی نیز در ماه نومبر سال روان میلادی پایان یافت و قادر شد امریکا را به قصد اسراییل ترک کند.

XS
SM
MD
LG