لینک های دسترسی

Breaking News

نشست وزیران دفاع ناتو؛ تمرکز بر روند صلح افغانستان


منشی عمومی پیمان اتلانتیک شمالی یا ناتو گفته است که ادامۀ حمایت این پیمان از قوای افغان و روند صلح افغانستان شامل اجندای نشست وزیران دفاع ناتو است.

ینس ستولتنبرگ در آستانۀ نشست وزیران دفاع ناتو بار دیگر به ادامۀ کمک این پیمان به قوای افغان تا سال ۲۰۲۴ میلادی تاکید کرد، اما گفت که ادامه و چگونگی حضور قوای ناتو را در افغانستان، متن توافقنامۀ احتمالی صلح و خواست دولت آن کشور تعیین خواهد کرد.

خروج کامل قوای خارجی از افغانستان یکی از شرایط طالبان برای مذاکرات صلح افغانستان است.

آقای ستولتنبرگ، روز سه شنبه ۲۵ جون (4 سرطان) به خبرنگاران گفت که ناتو و متحدان آن از مذاکرات صلح میان ایالات متحده و طالبان حمایت می‌کنند.

سرمنشی ناتو تاکید کرد که در صورت عدم توافق صلح میان طالبان و حکومت افغانستان، نیروهای آن پیمان در افغانستان حضور خواهند داشت.

این مقام ارشد ناتو، حضور جنگجویان داعش را در افغانستان نگران کننده خواند و گفت که این گروه تلاش می‌کند تا قلمرو خویش را افزایش دهد.

در همین حال، کی بیلی هاچیسون، نمایندۀ دایمی ایالات متحده در ناتو گفت که آنان از نیروهای امنیتی افغان حمایت می‌‎کنند و به جنگ با تروریزم در افغانستان ادامه می‌دهند.

خانم هاچیسون به اشاره به تماس‌های زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ امریکا در امور مصالحۀ افغانستان گفت:"امیدواریم به زودترین فرصت ممکن پیشرفت را در روند صلح افغانستان شاهد باشیم، هرچند دست یافتن به پیشرفت کار آسانی نیست. . فکر می‌کنم که وی (خلیلزاد) پیشرفت واقعی خواهد داشت".

خانم هاچیسون بدون مشخص کردن اینکه آیا ایران از دهشت افگنان فعال در افغانستان حمایت می‌کند یا خیر، تهران را به توقف حمایت از گروه‌های دهشت افگن در منطقه ترغیب کرد.

قرار است نشست وزیران دفاع کشورهای عضو ناتو روز چهارشنبه ۲۶ جون (5 سرطان) در شهر بروکسل، پایتخت بلجیم برگزار شود.

اسدالله خالد، سرپرست وزارت دفاع ملی افغانستان در بخشی از این نشست که به بحث روی مسایل افغانستان اختصاص یافته است، شرکت خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG