لینک های دسترسی

Breaking News

نکلسن: در جنگ و صلح در کنار افغان‌ها استیم


جان نکلسن، فرمانده عمومی ماموریت حمایت قاطع ناتو، گفته است که روند صلح افغانستان از "قویترین حمایت ممکن" جامعۀ جهانی برخوردار بوده و به گفتۀ وی ایالات متحده در جنگ و صلح در کنار افغان‌ها ایستاده است.

جان نکلسن گفت "وزیر خارجۀ ما، آقای پمپیو، گفته است که ایالات متحده آماده است تا با طالبان صحبت کرده و در مورد نقش قوای بین المللی بحث کند".

این در حالی است که روزنامۀ نیویارک تایمز از قول برخی مقام‌های امریکایی گزارش داده است که دونالد ترمپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، به دپلوماتان ارشد امریکایی دستور داده است تا برای پایان بخشیدن به جنگ و بن بست در افغانستان، در صدد مذاکرات مستقیم با طالبان برآیند.

آقای نکلسن که به ولایت کندهار سفر کرده بود در جمعی از خبرنگاران گفت "افغانستان و روند صلح قویترین حمایت ممکن بین المللی را دارد. درک این برای همه مهم است، زیرا جامعۀ جهانی با افغانستان است و در روند صلح با افغانستان خواهند ماند و اگر نه، آماده ایم در جنگ نیز در کنار آنان (افغان‌ها) بمانیم".

جان نکلسن با تاکید بر ضرورت مفاهمه و مذاکره گفت "هدف ما این است و امید دشمن نیز پی برده باشد که آنان نمی توانند از طریق نظامی پیروز شوند و راه حل نظامی برای این جنگ وجود ندارد. باید همه بنشینیم و روند صلح را آغاز کنیم و آنچه را پیشکش کنیم که مردم افغانستان می خواهد، که آن صلح است".

در همین حال شورای عالی صلح افغانستان گفته است که از همکاری هر کشوری در زمینۀ تسهیل و تقویت روند صلح افغانستان استقبال می‌کند، اما این شورا بر رهبری این روند از سوی افغان‌ها تاکید دارد.

XS
SM
MD
LG