لینک های دسترسی

Breaking News

ناتو: همکاری چین و روسیه آسیا و اروپا را معروض به تهدید کرده است


ینس استولتنبرگ، منشی عمومی سازمان ناتو

ینس استولتنبرگ، منشی عمومی سازمان پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) می‌گوید که تقویت رو به افزایش همکاری چین با روسیه، نه تنها آسیا بلکه اروپا را نیز با تهدید مواجه کرده است.

استولتنبرگ که روز چهارشنبه اول فبروی (۱۲ دلو) در جاپان صحبت می‌کرد، ضمن تاکید بر همکاری نزدیک ناتو و متحدانش گفت: "این حقیقت که روسیه و چین در حال نزدیکتر شدن اند و این که چین در عرصهٔ قابلیت‌های پیشرفتهٔ نظامی سرمایه‌گذاری‌های قابل ملاحظه می‌کند، بیانگر این است که چین یک تهدید و یک آزمون را متوجه متحدین ناتو نیز می‌کند."

منشی عمومی ناتو در صحبت با شماری از محصلان در توکیو، پایتخت جاپان گفت که با وصف موجودیت این آزمون‌ها، ناتو چین را به مثابهٔ یک دشمن تلقی نمی‌کند.

او گفت: "ما خواستار رویارویی با چین نیستیم. در واقع ما احتمال رویارویی با هیچ کس را نمی‌بینیم. ما به تعامل خود با چین در قبال موضوعات مورد علاقهٔ چون کنترول اسلحه، تغییر اقلیم و دیگر موضوعات ادامه خواهیم داد."

استولتنبرگ یک روز قبل در دیدار با صدراعظم جاپان، از آنچه "زورگویی بیجینگ در برابر همسایه هایش" خواند، انتقاد کرد و به خاطر دفاع از نظم جهانی، بر ضرورت همکاری جاپان و دیگر کشورها با ناتو تاکید کرد.

حکومت چین در واکنش به اظهارات آقای استولتنبرگ، بیجینگ را یک نیرو برای صلح و ثبات منطقه و جهان خواند و گسترش روابط نظامی ناتو را با آسیا مورد انتقاد قرار داده است.

ماو نینگ، سخنگوی وزارت خارجهٔ چین گفت: "از یک سو ناتو ادعا می‌کند که موقف‌اش منحیث یک ایتلاف دفاعی منطقه‌ای تغییر نکرده است، اما از سوی دیگر، به عدول از قلمرو و ساحات اصلی دفاعی خود ادامه می‌دهد و به گونهٔ مداوم روابط نظامی و امنیتی خود را با کشورهای آسیا و حوزه اقیانوس آرام تقویت می بخشد و تهدید چین را مبالغه می‌کند."

منشی عمومی ناتو، قبل از سفر به جاپان، عازم کوریای جنوبی شده بود و از آن کشور خواست تا اوکراین را در مبارزه علیه تهاجم روسیه، کمک نظامی کند. روسیه می گوید که ناتو در شکست دادن مسکو، ناکام خواهد شد.

سرگی نریشکین، ریيس ادارهٔ استخبارات خارجی روسیه گفت: "ناتو با رویاهای به اصطلاح شکست استراتیژیک روسیه، میزان خطرات را افزایش می‌دهد. اما این کار [شکست روسیه] صورت نخواهد گرفت."

از آغاز تهاجم روسیه بر اوکراین در فبروری سال ۲۰۲۲، چین نه تنها این اقدام روسیه را تقبیح نکرده، بلکه بارها بر ادامهٔ روابط معمول و نزدیک با مسکو تاکید کرده است.

در عین حال،انتظار می‌رود که انتونی بلینکن، وزیر خارجهٔ ایالات متحدهٔ امریکا هفتهٔ آینده عازم بیجینگ شود. واشنگتن می گوید که بحث پیرامون تهاجم روسیه بر اوکراین، یکی از موارد شامل در اجندای این سفر خواهد بود.

XS
SM
MD
LG