لینک های دسترسی

Breaking News

مناظرۀ ناتو در مورد ایجاد صندوق پولی ۱۰۰میلیارد یورو به اوکراین


عکس گروهی وزیران خارجۀ ناتو در مقر این پیمان در بروکسل، سوم اپریل ۲۰۲۴
عکس گروهی وزیران خارجۀ ناتو در مقر این پیمان در بروکسل، سوم اپریل ۲۰۲۴

وزیران خارجۀ کشورهای عضو سازمان پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) روز چهارشنبه سوم اپریل (۱۵ حمل) در مورد ایجاد صندوق پولی به ارزش ۱۰۰ میلیارد یورو (حدود ۱۰۸ میلیارد دالر) به اوکراین مناظره می‌کنند تا این مبلغ جنگ اوکراین را در برابر روسیه برای مدت پنج سال تمویل کند.

در همین حال، ینس ستولتنبرگ، منشی عمومی ناتو از اعضای این پیمان خواسته است که فراهم آوری کمک درازمدت تسلیحاتی را به اوکراین تضمین کنند.

ستولتنبرگ خطاب به وزیران خارجۀ ناتو گفت: "اوکراین نیازمندی‌های فوری دارد. هر گونه تاخیر در فراهم آوری کمک پیامدهایی در میدان جنگ دارد. پس ما باید چگونگی کمک خود را تغییر بدهیم."

ستولتنبرگ به خبرنگاران گفت که به دلیلی این پیشنهاد را کرده است تا اوکراین به جای اتکا به حمایت داوطلبانه و کوتاه مدت، از حمایت درازمدت ناتو برخوردار شود. او افزود که با ایجاد این صندوق پولی، فرماندهان اوکراینی قادر خواهند شد تا برنامه‌ریزی دقیق‌تر و بهتر داشته و از حمایتی که به آنان می‌رسد، مطمین و باخبر باشند.

منشی عمومی ناتو گفت که این طرح، پیامی را به روسیه می‌رساند که آن کشور نمی‌تواند از طریق طولانی ساختن جنگ بر اوکراین پیروز شود.

این طرح تا زمان نشست سران کشورهای عضو ناتو که قرار است در ماه جولای برگزار شود، نهایی نخواهد شد.

پیش از این، انتونی بلینکن، وزیر خارجۀ ایالات متحده از کانگرس ایالات متحده بار دیگر خواست که جریان کمک‌های نظامی امریکا را به اوکراین تسهیل کند.

بلینکن روز سه شنبه در جریان دیدار از یکی تاسیسات نظامی فرانسه در شهر پاریس گفت: "ما در برهۀ مهم زمانی قرار داریم و مطلقاً ضروری است تا به اوکراین هرآنچه فراهم شود که برای دفاع از خود به آن نیاز دارد، به ویژه نیازمندهای آن کشور به مهمات و دافع هوا."

تا کنون کانگرس ایالات متحده طرح پیشنهادی حکومت رییس جمهور جو بایدن برای کمک به اوکراین را منظور نکرده است.

با وصف تقاضای مکرر بایدن از قانونگذاران جمهوریخواه مجلس نمایندگان کانگرس ایالات متحده مبنی بر تصویب این طرح، مجلس که جمهوریخواهان در آن اکثریت دارد، از ماه‌ها به اینسو به طرح کمک به اوکراین نپرداخته و بیشتر بر مسایل داخلی تمرکز کرده است.

از سوی دیگر، ولادمیر زیلینسکی، رییس جمهور اوکراین هشدار داده است که اگر کمک‌های نظامی ایالات متحده در دسترس نظامیان اوکراینی قرار نگیرد، آنان "گام به گام" مجبور به عقب‌نشینی در برابر نیروهای روسی خواهند شد.

این مطلب بر اساس گزارش خبرگزاری‌های رویترز و فرانس‌پرس تهیه شده است.

گروه

XS
SM
MD
LG