لینک های دسترسی

Breaking News

حمایت قاطع ارایه آمار حملات طالبان را توقف داده است- سیگار


دفتر سرمفتش ایالات متحده برای بازسازی افغانستان در تازه ترین گزارش ربع‌وار اش نوشته است که ماموریت حمایت قاطع روند ارایه آمار حملات طالبان را متوقف کرده است.

سیگار انتقاد کرده است که این آمار پیش از این زیر عنوان "حملات دشمن" نشر می‌شد؛ روندی که ارقام حملات و توانایی طالبان و سایر گروه‌های شورشی را به دسترس عامه قرار می‌داد.

ماموریت حمایت قاطع به سیگار گفته است که ارایه این معلومات را به این دلیل محدود کرده است که حملات دشمن اکنون یک "بخش مهم" گفتگوها در مورد مذاکرات سیاسی جاری میان ایالات متحده و طالبان است.

اما وزارت دفاع امریکا گفته است که این معلومات را در آینده نشر خواهد کرد.

در گزارشی که امروز اول می (۱۲ ثور) نشر شد، سیگار گفته است که پس از امضای توافقنامه امریکا-طالبان که باید زمینه برای صلح مساعد می‌شد، حمایت ماموریت قاطع در عوض ارایه ارقام در ماه مارچ، با نشر اعلامیهٔ فقط به افزایش حملات طالبان اشاره کرده است.

پیش از این سکات میلر، فرمانده ماموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان هشدار داده بود که اگر طالبان به خشونت ادامه دهند، با پاسخ روبرو خواهند شد.

آقای میلر روز سه شنبه ۲۸ اپریل (نهم ثور) هنگام بازدید از قول اردوی عملیات ویژۀ اردوی ملی افغانستان گفت: "اگر طالبان به خشونت ادامه دهند، باید منتظر پاسخ نیز باشند. آنان باید خشونت را کاهش دهند."

وزارت دفاع ایالات متحده افزایش خشونت‌های طالبان غیر قابل پذیرش عنوان کرده است.

تلفات و حملات

این در حالی است که بر اساس معلومات شورای امنیت ملی افغانستان گروه طالبان پس از امضای توافقنامه صلح با امریکا تا اکنون ۲۸۰۴ حمله را در بخش‌های این کشور راه اندازی کرده است.

شورای امنیت ملی افغانستان گفته است که از ۲۹ فبروری تا ۱۹ اپریل، طالبان "۳۳۷ غیرنظامی را کشته و ۴۵۲ غیرنظامی را مجروح کرده و نیز ۱۶۴ غیرنظامی را گروگان گرفته اند".​

هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان نیز گفته است که در سه ماه نخست سال روان میلادی، ۵۳۳ غیرنظامی به شمول ۱۵۰ کودک در افغانستان کشته و ۷۶۰ تن دیگر زخمی شده اند.

یوناما، ۳۹ درصد تلفات را به طالبان نسبت داده است.

توقع کاهش خشونت‌ها

سیگار گفته است با وجود آنکه توقع می‌رفت پس امضای توافقنامه حملات و خشونت کاهش یابد، طالبان فوراً حملات شان را علیه نیروهای افغان از سر گرفتند.

این دفتر گفته است که بر اساس توافقنامه دوحه، طالبان تعهد کرده اند که نیروهای خارجی را هدف قرار نخواهند داد، اما در مورد حمله بر نیروهای افغان تعهدی وجود نداشته است.

دفتر سرمفتش ویژه ایالات متحده برای بازسازی افغانستان افزوده است که ارایه ارقام حملات دشمن یکی از آخرین منابع بود که این دفتر برای گزارش از وضعیت امنیتی افغانستان از آن استفاده می‌کرد.

با آنهم این بار نخست نیست که سیگار بر ماموریت به رهبری ایالات متحده در افغانستان برای پنهان کردن یا درستکاری در معلومات انتقاد می‌کند.

سیگار در ماه می سال ۲۰۱۹ نیز پس از آن که ماموریت حمایت قاطع معلومات در مورد کنترول ساحات در افغانستان را توقف داد، بر مقامات وزارت دفاع امریکا انتقاد کرده بود؛ معلوماتی که نشان می‌داد نیروهای افغان ساحات تحت کنترول شان را از دست می‌دهند.

بر اساس توافقنامه دوحه، اگر گروه طالبان با کابل مذاکرات صلح را آغاز کند و به تعهدات مختلف امنیتی پابند بماند، نیروهای امریکایی و خارجی افغانستان را تا ماه جولای ۲۰۲۱ ترک خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG