لینک های دسترسی

Breaking News

ناتو در مورد تلفات ملکی در افغانستان، باید جدی عمل کند


دیده بان حقوق بشر میگوید ناتو در تحقیقات کامل از حملات هوایی در افغانستان که این سازمان ادعا میکند غیر قانونی بوده و شاید در افزایش تلفات غیر نظامیان نقش داشته است، ناکام بوده است.

دیده بان حقوق بشر از کشور های عضو ناتو میخواهد که در جلسات دهم و یازدهم جولای خود در بروکسل، برای کاهش تلفات غیر نظامیان در آینده، تحقیقات بیطرفانه در مورد حملات هوایی را که منجر به مرگ افراد ملکی شده است، آغاز کنند. دیده بان حقوق بشر همچنان از ناتو میخواهد که باید بر حکومت افغانستان فشار آورد که نیرو های خود را در برابر هر نوع تخطی از قوانین جنگ، پاسخگو سازند.

این نهاد بشری میگوید بررسی هایشان نشان میدهد که ایالات متحده در تحقیقات خود روی تلفات غیر نظامیان در حملات هوایی در افغانستان، بسیار به ندرت با شاهدان عینی صحبت کرده و یا به ساحه میروند.

پاتریشیا گوسمن، پژوهشگر ارشد امور افغانستان در دیده بان حقوق بشر گفت که ناتو موظف است نقش خود را در حملات هوایی که ممکن است قوانین جنگ را نقض کرده باشد، بررسی کند. اما او می گوید که بر عکس آن، ماموریت ناتو در افغانستان و اعضای آن، ادعای صدمه رسیدن به افراد ملکی را بدون آن که حتی در محل تحقیق کنند رد کرده، به قربانیان غرامت پرداخت نکرده و حتی در شناسایی به اشتباهاتی که رخ داده است، ناکام بوده اند.

دیده بان حقوق بشر میگوید حکومت افغانستان حتی ظرفیت تحقیقات در مورد تلفات غیر نظامیان را در حملات نظامی شان ندارند و به همین علت نگرانی ها در مورد صدمه رسیدن به افراد ملکی در حملات هوایی اردوی افغانستان، روز بروز بیشتر شده میرود.

دیده بان حقوق بشر می گوید عدم صحبت با شاهدان عینی، نرفتن به محل حادثه و یا عدم بررسی اسناد صحی قربانیان، یکی از خلای های بزرگ در تحقیقات ناتو در مورد مرگ غیر نظامیان در عملیات های نظامی در افغانستان میباشد.

XS
SM
MD
LG