لینک های دسترسی

Breaking News

نواز شریف خواستار بهبود روابط با امریکا شد


نواز شریف، رهبر حزب مسلم لیگ (نواز) که گفته می شود صدراعظم نو پاکستان خواهد شد، می گوید خواهان ادامه روابط حسنه با ایالات متحده است، اما خاطرنشان کرده که واشنگتن باید نگرانی های اسلام آباد را در خصوص فعالیت طیاره های بدون پیلوت آمریکایی در پاکستان جدی تلقی کند.

نواز شریف به روز دوشنبه در شهر لاهور، مرکز مبارزات انتخاباتی اش، به پرسش های خبرنگاران پاسخ گفت. دو روز پیش حزب مسلم لیگ (نواز) به طور غیررسمی برنده انتخابات آن کشور شناخته شد، چون تعداد کرسی هایی که این حزب در انتخابات پارلمانی پاکستان کسب کرده، به اندازه ای بود که بتواند کابینه تشکیل دهد.

آقای شریف حملات طیاره های بدون پیلوت آمریکایی را تهدیدی برای تمامیت ارضی پاکستان خواند.

شریف در همین نشست خبری از حمایت کابینه [آینده] خود از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان تا پایان سال آینده میلادی خبر داد.

نواز شریف افزود که با مان موهان سنگه، صدراعظم هند، مکالمه تلفنی طولانی کرده که طی آن دو سیاستمدارمتقابلا یکدیگر را به دیدار از کشورهایشان دعوت کرده اند.

گفتنی است که آقای سنگه از پیروزی نواز شریف ابراز خرسندی کرده و اظهار امیدواری کرده است که این پیروزی، آغاز فصل تازه ای در روابط هند و پاکستان باشد.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، نیز طی گفت و گویی تلفنی، به نواز شریف تبریک گفت و ابراز امیدواری کرد که روابط افغانستان و هند از این پس تقویت شود و بهبود یابد.

نواز شریف طی رقابت های انتخاباتی از تمامی احزاب سیاسی کشورش دعوت کرد تا برای مبارزه با مشکلات پاکستان، که نرخ بالای تورم، بیکاری، و جنگ بر ضد طالبان در میان آنهاست، به وی بپیوندند.

نواز شریف طی سه سال نخست دهه نود میلادی صدراعظم پاکستان بود و به دنبال اتهام ارتشا مجبور به استعفا شد. وی چهار سال پس از آن بار دیگر بر کرسی صدراعظمی نشست اما آن دوره صدرات وی نیز دوام نیافت و پس از دو سال با کودتای نظامی سرنگون شد.

انتخابات پارلمانی روز شنبه در پاکستان نخستین انتخابات تاریخ آن کشور بود که برای انتقال قدرت از یک دولت غیرنظامی- پس از اتمام دوران قانونی خدمت آن- به دولت غیرنظامی دیگری برگزار شد.
XS
SM
MD
LG