لینک های دسترسی

Breaking News

پلان ترور شارژدافیر امریکا در ننگرهار خنثی شد - امنیت ملی  


ریاست امنیت ملی افغانستان امروز ۱۲ جنوری (۲۳ جدی) از خنثی سازی طرح شاخهٔ خراسان گروه داعش برای ترور شارژدافیر امریکا در افغانستان خبر داد.

ریاست امنیت ملی افغانستان در اعلامیه‌ای نوشته است که یک گروه چهارنفری داعش تلاش داشت راس ویلسن و مقامات افغانستان را ترور کنند، توسط نیروهای این ریاست در ولسوالی کامه ولایت ننگرهار بازداشت شدند.

آقای ویلسن، ترورهای روز افزون هدفمند در افغانستان را تقبیح کرده که است بیشتر قربانی آن خبرنگاران، فعالین، سیاسیون و کارمندان دولتی بوده اند.

قطعهٔ ۰۲ ریاست امنیت ملی نوشته است که طراح اصلی و تهسیل کنندهٔ این گروه، عبدالواحد و سه مظنون دیگر می‌خواستند شماری از مقامات بلند پایهٔ افغان را نیز ترور کند.

ریاست امنیت ملی افغانستان در این خصوص معلومات بیشتر ارایه نکرده است، اما حمدالله محب، مشاور شورای امنیت ملی افغانستان امروز به ننگرهار سفر کرده بود.

سفارت ایالات متحده در کابل نیز تا اکنون در این خصوص اظهار نظر نکرده است.

ترورهای هدفمند در این اواخر سبب ایجاد نگرانی عمیق در میان افغان‌ها شده است که گروه داعش مسوولیت برخی از این حملات را ادعا کرده است.

در جریان سال‌های گذشته، گروه داعش مسوولیت چندین حملهٔ مرگبار در ولایت ننگرهار را نیز بر عهده گرفته است.

این در حالی است که شماری از رهبران برجستهٔ این گروه نیز در ولایات شرقی افغانستان بازداشت شده اند.

گروه داعش در اوایل سال ۲۰۱۴ میلادی در ولسوالی اچین ولایت ننگرهار عرض اندام کرد و سپس به سایر مناطق فعالیت‌هایش را گسترش داد.

نیروهای افغان و خارجی با راه اندازی عملیات مشترک در ماه قوس سال ۱۳۹۸ این ولسوالی را از وجود داعش پاکسازی کردند که در آن حدود ۱۰۰۰ جنگجوی داعش و خانواده‌های شان به نظامیان افغان تسلیم شدند.

XS
SM
MD
LG