لینک های دسترسی

Breaking News

امنیت ملی: مقام شماره ۱ القاعده در افغانستان کشته شد


ریاست امنیت ملی افغاستان در مورد زمان مشخص این عملیات جزئیات نداده است.

ریاست امنیت ملی افغانستان، می‌گوید ۸۱ عضو گروه القاعده به شمول یک عضو ارشد این شبکه در افغانستان، در عملیات مشترک قوای افغان و خارجی کشته شده اند.

دراعلامیۀ اداره امنیت ملی افغانستان که روز سه شنبه، منتشر شده، آمده است که "عمرخطاب" مشهور به "عمر منصور" بلند پایه ترین عضو شبکه القاعده، در افغانستان کشته شد.

عمر خطاب پس از عمر عاصم که درشبه جزیره هند فعالیت داشت، بر بنیاد اعلامیۀ ریاست امنیت ملی افغانستان، از اعضای برجسته شبکه القاعده است.

ماموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان ویدیویی را تویتر نشر کرده است که به گفتۀ مقام‌های ناتو، جریان کشته شدن عمر خطاب فرد شماره یک القاعده در افغانستان و ملا شاه ولی فرمانده جنگجویان ویژۀ طالبان – قطعۀ سرخ – در حملۀ مشترک قوای افغان و خارجی در ولایت هلمند را نشان می‌دهد.

عمر خطاب، فرد شماره یک القاعده در افغانستان، چگونه کشته شد؟
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:14 0:00

ریاست امنیت ملی افغانستان همچنان گفته است که عملیات مشترک قوای افغان و خارجی بر ضد مواضع القاعده در ولایت‌های غزنی، زابل و پکتیا انجام شده بود که درآن ۵ قرارگاه القاعده ویران و ۲۵ عضو این گروه دستگیرشده اند.

بربنیاد اعلامیه، در این عملیات مصطفی مسؤول نظامی شبکه القاعده،قاسم معروف به خرم کیانی، جنید و حمزه نیز از اعضای مهم این شبکه در افغانستان، کشته شدند.

تا هنوز شبکۀ القاعده و افراد وابسته به این گروه در این باره اظهار نظر نکرده اند.

اسامه بن لادن، بنیادگذار و رهبر شبکه القاعده در سال ۲۰۱۱ میلادی، در شهر ایبت آباد پاکستان کشته شد.

پیش از این، جنرال جان نکلسن، فرمانده نیروهای مأموریت حمایت قاطع در افغانستان، گفته بود که طالبان و القاعده باهم روابط نزدیک دارند.

جان نکلسن روز سه شنبه هفته گذشته گفت "اعضای شبکۀ القاعده تجارب شان را با طالبان شریک ساخته، آنان را در بخش استفاده از سلاح خاص و ساختن ماین های زمینی آموزش می دهند."

  • 16x9 Image

    ظفر بامیانی

    ظفربامیانی از سال ۲۰۱۱ برای رادیو آشنا صدای امریکا با تهیه گزارش از ولایات بامیان، دایکندی و غزنی کار می کند. ظفر بامیانی از سال ۲۰۰۴ کار رسمی خبرنگاری را به حیث گزارشگر، گوینده خبر و تهیه کننده برنامه های فرهنگی با رادیوی محلی بامیان شروع کرد. ظفر مدت یک سال گزارشگر تلویزیون ملی در بامیان نیز بود. ظفر بامیانی فارغ التحصیل  رشته جامعه شناسی از پوهنتون بامیان است.

XS
SM
MD
LG