لینک های دسترسی

Breaking News

امنیت ملی: رهبر جندالله در یک حمله هوایی کشته شد


عبدالحسیب صدیقی , سخنگوی ریاست امنیت ملی(ارشیف)

عبدالحسیب صدیقی، سخنگوی ریاست عمومی امنیت ملی به روز جمعه به رادیو آشنای صدای امریکا گفت که ملا شمس الدین، مشهور به قاری زبیر، و یک قوماندان دیگر این گروه بنام ملا اسد به ساعت ٥ عصر روز پنجشنبه در یک حمله هوایی در ولایت تخار کشته شده اند.

به اساس معلومات ریاست عمومی امنیت ملی، قاری زبیر، اصلا از ولایت بغلان و ملا اسد، باشنده ای ولسوالی اشکمش ولایت تخار بودند که از مدتی بدینسو، در مناطق مختلف شمال - شرق در چوکات گروه تروریستی جندالله به فعالیت های دهشت افگنی مشغول بودند.

آقای صدیقی، گفت " گروه تروریستی جندالله، بصورت مستقیم با تحریک اسلامی ازبکستان ارتباط دارد و هر برنامه یی که تحریک اسلامی ازبکستان داشته باشد، مسولیت تطبیق و اجرای آن را در افغانستان گروه جندالله به عهده دارد ."

به اساس اظهارات آقای صدیقی، ملا شمس الدین در ولایات شمال - شرق علیه حکومت افغانستان به فعالیت های تخریبی و دهشت افگنی مشغول بود که به قتل و کشتار چند تن از منسوبین نظامی منجمله به قتل مولانا عبدالرحمان سیدخیلی، قوماندان عمومی و اسبق ولایت کندز نیز متهم بود.

گفته میشود که مرکز اصلی تربیت و تمویل شورشیان تحریک اسلامی ازبکستان، در وزیرستان جنوبی مربوط ایالت پشتونخواه پاکستان میباشد، اما این گروه در افغانستان به همکاری شورشیان شبکه حقانی، به فعالیت های تخریبی دست میزنند و از مدتی است که در کابل و ولایات شمال - شرق این گروه، علیه نیروهای امنیتی افغان و قوای بین المللی فعالیت دارد، که به موجب ادعاهای منابع امنیتی افغانستان، در سالیان پسین، در کابل و چند ولایت دیگر علیه نیروهای بین المللی دست به یک سلسله عملیات پیچیده نظامی زده اند که باعث تعجب شده اند.

به ادعای همین منایع امنیتی سال گذشته در عملیات دهشت افگنی علیه یک دفتر اداره استخبارات امریکا در هوتل آریانای کابل همین جنگجویان تحریک اسلامی ازبکستان متهم شناخته شدند.

این دومین رویداد مهم امنیتی در نوع خود است که موفقیت نیروهای امنیتی و کشفی افغانستان را نشان میدهد. به روز چهار شنبه گزارش شده بود که دو قوماندان مهم از شبکه حقانی در مناطق شمال - شرق در اثر یک عملیات خاص منسوبین امنیت ملی، دستگیر شده اند.

روز گذشته هم ریاست عمومی امنیت ملی، تصویر ویدویی را به رسانه ها فرستاده بود که حافظ رشید و انس حقانی را در توقیف آن ریاست نشان میداد.

هرچند که طالبان تا هنوز در مورد اسیر شدن حافظ رشید و انس حقانی چیزی نه گفته اند.

  • 16x9 Image

    عبدالحی ورشان - کابل

    عبدالحی ورشان از 1993 میلادی به حیث گزارشگر رادیو صدای امریکا بخش افغانستان کار می کند. ورشان از سال 2002 به حیث گزارشگر رادیو صدای امریکا در کابل کار می کند. از کارهای برجسته گزارشگری ورشان تهیه گزارش از نشست های مهم سیاسی و نظامی و نشست های بین المللی مربوط به قضیه افغانستان درکابل است. عبدالحی ورشان فارغ التحصیل ادبیات وعلوم بشری از پوهنتون کابل است.
XS
SM
MD
LG