لینک های دسترسی

Breaking News

امنیت ملی: طراح حملۀ انتحاری بالای جنبش روشنایی کشته شد


حدود هشت ماه قبل جنبش روشنایی مورد حمله قرار گرفت که در نتیجۀ آن ۸۰ تن کشه و بیش از ۲۰۰ تن زخمی شدند.

ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان می‎گوید در یک عملیات مشترک، یکی از طراحان حملۀ دهشت افگنانه بالای جنبش روشنایی، را در ولسوالی اچین ولایت ننگرهار، کشته است.

ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان، با نشر خبرنامه‎ای گفته است مولوی عبدالقیوم مشهور به شاهین خراسان و مولوی فاروق، دو تن از قوماندانان مشهور گروه داعش یا دولت اسلامی، در منطقه "دیوانا بابا بندر" ولسوالی اچین ولایت ننگرهار کشته شدند.

در خبرنامه‎ای ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان، آمده است که مولوی عبدالقیوم مشهور به شاهین خراسان، قوماندان گروه دوصد نفری در ننگرهار بود که مسؤولیت آموزش و سازماندهی حملات دهشت افگنانۀ آن گروه را به دوش داشت.

ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان، افزود است که مولوی عبدالقیوم یکی از طراحان حمله دهشت افگنانه بالای جنبش روشنایی در دهمزنگ کابل، بود.

در خبرنامه‎ای ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان، در مورد زمان دقیق، راه اندازی این عملیات و کشته شدن این قوماندانان گروه داعش در افغانستان، چیزی گفته نشده است.

اعضای جنبش روشنایی حدود هشت ماه قبل، در جریان راهپیمایی اعتراض آمیز، در چوک دهمزنگ در غرب کابل، هدف حمله دهشت افگنانه قرار گرفتند.

در نتیجه آن حمله هشتاد تن کشته و بیش از دوصد تن زخمی شدند. ساعاتی پس از آن حمله، شاخه خراسان گروه موسوم به داعش یا دولت اسلامی، مسؤولیت حمله دهشت افگنانه را بدوش گرفت.

شاخۀ خراسان، گروه داعش یا دولت اسلامی گفته بود که دو تن از طرفداران این گروه، با استفاده از کمربند انتحاری این حمله را انجام دادند.

این حملۀ دهشت افگنانه در آن وقت، واکنش های تند داخلی و خارجی را در پی داشت.

XS
SM
MD
LG