لینک های دسترسی

Breaking News

حدود ده میلیون نفر در افغانستان انترنت استفاده می‌کنند


بیشتر شهروندان افغان که در شهرها زندگی می‌کنند به خدمات انترنت دسترسی دارند
بیشتر شهروندان افغان که در شهرها زندگی می‌کنند به خدمات انترنت دسترسی دارند

وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی از افزایش کاربران انترنت در این کشور خبر داد و اعلام کرد که ۹.۷ میلیون شهروند افغان به انترنت دسترسی دارند.

شهزادگل آریوبی، وزیر مخابرات و تکنالوژی افغانستان روز یکشنبه (۲۵ قوس) به خبرنگاران گفت که این وزارت تلاش دارد تا با کاهش قیمت انترنت در این کشور، میزان کاربران را افزایش دهد.

آقای آریوبی گفت: "سال گذشته که این مسؤولیت به من سپرده شد، هفت میلیون تن در افغانستان از انترنت استفاده می‌کردند؛ اکنون پیشرفت خوب صورت گرفته و تقریباً ۹.۷ میلیون افراد انترنت استفاده می‌کنند".

افغانستان معمولاً از کشورهای همسایه‌اش انترنت را خریداری می‌کند و به گونۀ مثال اکنون بر اساس قراردادی که با کشور ازبیکستان دارد؛ هر میگابایت انترنت را در بدل ۱۳ دالر وارد می‌کند.

آقای آریوبی گفت که سال آینده در نظر است تا قیمت‌های انترنت وارداتی بازهم کاهش یابد و خدمات مخابراتی و انترنتی شبکۀ دولتی سلام را در مناطق دوردست گسترش خواهد یافت و رقم مشتریان این شبکه – بیشتر در مناطق روستایی و دوردست – نیز از سه میلیون به شش میلیون تن افزایش می‌یابد.

از سویی هم، قبلاً وزارت مخابرات افغانستان گفته است که قراردادهای خرید انترنت از پاکستان، ایران و قیرغزستان بازنگری خواهند شد و در این خصوص مذاکره خواهد شد.

به گفتۀ وزارت مخابرات افغانستان، چین نیز می‌‌خواهد که از طریق افغانستان، خدمات انترنت و تیلیفون را به آسیای میانه و جنوبی، اروپا و افریقا برساند که از این پروژه افغانستان در کنار دریافت عواید، انترنت با کیفیت و ارزان نیز به دست خواهد آورد.

XS
SM
MD
LG