لینک های دسترسی

Breaking News

در یک ماه گذشته ۱۸۸ غیرنظامی افغان کشته شد


گروه دادخواهی حفاظت از افراد ملکی "سی.پی.ای.جی" با نشر گزارش تلفات افراد ملکی در ماه گذشتۀ میلادی گفته است که نزدیک به ۲۰۰ غیرنظامی افغان در یک ماه گذشته کشته و بیش از ۳۰۰ تن نیز زخمی شده اند.

بر بنیاد این گزارش، جنگ‌های مسلحانه، حملات انتحاری و انفجاری و ماین‌های کنار جاده، بیشترین قربانیان را از افراد ملکی گرفته است.

در این گزارش آمده است "از اول ماه اپریل سال جاری الی ۳۰ این ماه، در ۲۳ ولایت افغانستان حدود ۵۰۰ فرد ملکی کشته و زخمی شدند. در برج اپریل طی حملات مسلحانه جداگانه ۱۸۸ فرد ملکی کشته و ۳۰۶ تن دیگر جراحات برداشته اند".

گروه دادخواهی حفاظت از افراد ملکی، حمله بر مرکز توزیع تذکره در قلعۀ ناظر از مربوطات حوزه ششم امنیتی را "مدهش" خوانده و گفته است که در آن حمله، ۵۷ فرد ملکی کشته و ۱۱۹ تن دیگر زخمی شدند.

بر بنیاد معلومات این نهاد، درمیان کشته‌شدگان ۲۲ زن و ۸ طفل و در بین زخمیان نیز ۵۲ زن و ۱۷ طفل شامل بوده اند.

آخرین حملۀ خونین کابل در ماه اپریل، حمله در شش‌درک کابل بود که به شمول ۹ خبرنگار و تصویربردار، ۲۲ تن کشته و ۵۷ تن دیگر زخمی شدند. اکثریت قربانیان این رویداد نیز افراد ملکی بودند.

همچنان این گروه ادعا کرده است که حملۀ هوایی نیروهای افغان را در ولسوالی دشت ارچی کندز – که وزارت دفاع آن را حمله بر رژه نظامی طالبان عنوان کرده است – در ردۀ دوم قرار گرفته و بیشترین تلفات ملکی را به بار آورده است.

گزارش گفته است "در رویداد کندز، به طور مجموعی ۵۰ فرد ملکی کشته شده بودند که ۲۰ (تن) آنها اطفال بودند و ۷۰ فرد ملکی دیگر در آن مجروح شده بودند".

حکومت افغانستان، این آمار را نپذیرفته و گفته است که به زودی گزارش نهایی رویداد کندز را نشر خواهد کرد.

حکومت تا اکنون کشته‌شدن هفت تن و جراحت حدود ۵۰ تن را تأیید کرده است.

گروه دادخواهی حفاظت از افراد ملکی، با توجه به سیر صعودی آمار قربانیان غیرنظامی، از طرف‌های درگیر جنگ خواسته است که افراد ملکی را هدف قرار ندهند.

آمار کشته‌شدگان و زخمیان ملکی در افغانستان در حالی افزایش یافته است که به تازگی طالبان از آغاز عملیات بهاری این گروه زیر نام "جهادالخندق" خبر دادند.

جنگ میان نیروهای دولتی و مخالفان مسلح حکومت افغانستان همه ساله با گرم‌شدن هوا، شدت می‌یابد که در نتیجه غیرنظامیان آسیب می‌بینند.

XS
SM
MD
LG