لینک های دسترسی

Breaking News

۲۸۰ افسر بلندپایه اردو تحت پیگرد عدلی قرار گرفته اند


وزارت دفاع افغانستان گفت که در جریان چهار سال گذشته مبارزه با فساد در این اداره جدی بوده و به همین دلیل صدها افسر به شمول جنرالان مورد پیگرد عدلی و قضایی قرار گرفته اند.

غفور احمد جاوید، سخنگوی این وزارت به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت که محاکمۀ افسران بلندپایه، بیانگر تعهدات رهبری وزارت دفاع در امر مبارزه با فساد است.

به گفتۀ وی، افسران اردو در محاکم علنی در کابل، ننگرهار، بلخ و شماری از ولایت‌های دیگر محاکمه شده اند.

او افزود: "تقریباً دوسیۀ ۲۸۰ تن ترتیب شده، ۷۹ تن شان به جزای اعمال شان رسیده اند. روند عدلی و قضایی به شما معلوم است که زمان‌گیر است؛ اما در این بخش ما دستاوردهای خوبی داشته ایم. در این جمع دگرجنرال، تورن‌جنرال، بریدجنرال، دگروال، جگرن، دگرمن همۀ شان شامل استند. دفعۀ اول است که در چهار سال گذشته به سطح یک دگرجنرال محاکمه می‌شود".

آقای جاوید، از مردم خواست که این وزارت را در امر مبارزه با فساد همکاری کنند و در هر ادارۀ مربوط به این وزارت، اگر مواردی را مشاهده می‌کنند، گزارش دهند.

این در حالی است که دو سال قبل، سرمفتش خاص ایالات متحده برای بازسازی افغانستان (سیگار)، از موجودیت ده‌ها هزار نیروی خیالی در صفوف اردو و پولیس افغانستان پرده برداشت.

از سویی هم، در اواسط جوزای سال روان خورشیدی، سیگار با انتقاد از استراتیژی حکومت افغانستان در مبارزه با فساد اداری، گزارش داد که که استراتیژی اساساً روی اولویت ۱۵ وزارت تمرکز کرده است؛ اما نقش وزارت دفاع منحیث بزرگترین وزارت در افغانستان، در مبارزه با فساد اداری "واضح" نیست.

XS
SM
MD
LG