لینک های دسترسی

Breaking News

آمار ضد و نقیضِ تلفات اردو در تخار


مقام‌ها در مورد تلفات اردو در نتیجۀ حملات طالبان بر پوسته‌های اردو در پل مومن – ساحۀ بین دشت ارچی کندز و ولسوالی خواجه غار تخار – آمار ضد و نقیض ارائه کردند.

سنت‌الله تیمور، سخنگوی والی تخار، به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت که دیشب جنگجویان طالبان بر پایگاه اردوی ملی در ساحه پل مومن ولسوالی خواجه غار این ولایت که حیثیت دروازه دشت ارچی کندز و خواجه غار را دارد، حمله کرده و ۲۹ سرباز اردو را کشته اند.

به گفتۀ وی، در این حمله ۱۷ نظامی افغان زخمی شده اند.

اما حنیف رضایی، سخنگوی قول اردوی ۲۰۹ شاهین به رادیو آشنا – صدای امریکا، این آمار را رد کرد که در آنجا سه پوسته یازده نفری وجود داشت.

او گفت: "آنجا یک حمله صورت گرفت و متأسفانه در آنجا ۱۵ نفر از نیروهای امنیتی منسوبین اردو ملی شهید شدند، ۱۳ نفر دیگر هم زخمی دادند؛ اما در مقابل دشمن هم تلفات بسیار سنگینی دارند، آمار و ارقامی که به دسترس ما رسیده، بیش از ۵۰ نفر هراس‌افگن در آنجا کشته و زخمی شدند".

آقای رضایی، شمار دقیق کشته‌ها و زخمیان طالبان را بیان نکرد.

به گفتۀ وی، اکنون ساحه تحت کنترول نیروهای افغان قرار دارد و اردو مصروف اجرای عملیاتی در آن منطقه است.

رضایی گفت که نیروهای اردو سه پوسته را در ساحه دوباره تصرف کرده اند.

سخنگوی قول اردوی ۲۰۹ شاهین دلیل تلفات اردو را چنین بیان کرد: "اینها (طالبان) در ابتدا پل مومن خان را انفجار دادند و نیروهای کمکی ما به اسرع وقت متأسفانه نتوانستند برسند، تا این که دوباره یک دهلیز و معبری برای خود پیدا کردند، به ساحه رسیدند، متأسفانه این تلفات به نیروهای امنیتی وارد شد".

با این حال، سخنگوی والی تخار گفت که طالبان سه موتر رنجر و سه تانک هاموی را با خود برده و دو پوسته پولیس محلی را در خواجه غار تصرف کرده اند.

آقای تیمور، گفت که دروازۀ دشت ارچی به خواجه غار که پایگاه پل مؤمن بود، باز شده است، اگر جلو ورود طالبان به خواجه غار گرفته نشود، ممکن که این ولسوالی سقوط کند.

پس از آتش‌بس روزهای عید، این نخستین حملۀ خونین طالبان در تخار است که منجر به کشته‌شدن ۲۹ سرباز اردو و زخمی‌شدن ۱۷ تن آنها شده است.

طالبان هنوز در مورد این حملۀ جنگجویان شان چیزی نگفته اند.

XS
SM
MD
LG