لینک های دسترسی

Breaking News

سارنوال محکمۀ هاگ: حکم بازداشت رهبران حماس و اسراییل صادر شود؛ نتنیاهو: خشم تاریخی است


مقر محکمه بین‌المللی جرایم در شهر هاگ هالند
مقر محکمه بین‌المللی جرایم در شهر هاگ هالند

کریم خان، سارنوال ارشد محکمۀ بین‌المللی جرایم (محکمۀ هاگ) روز دوشنبه ۲۰ می (۳۱‍ ثور) گفت که در پیوند به جنگ جاری در غزه، خواستار صدور حکم بازداشت رهبران حماس و اسراییل، به شمول بنیامین نتنیاهو، صدر اعظم اسراییل، شده است.

کریم خان گفت که به باور وی نتنیاهو، یواف گالانت، وزیر دفاع اسراییل و سه تن از رهبران حماس –یحیی السنوار، محمد الضیف، اسماعیل هنیه – مسوول جرایم جنگی و جنایات علیه بشریت در نوار غزه و اسراییل اند.

خان در بیانیه‌ای با اشاره به عملکرد اسراییل گفت: "تاثیرات به قحطی کشانیدن به عنوان ابزار جنگی، یکجا با دیگر حملات و مجازات جمعی غیرنظامیان غزه حاد، مشهود و به گونۀ گسترده شناسایی شده است...که شامل سوتغذیه، ضیاع مایعات، مشقت عمیق و افزایش مرگ و میر جمعیت فلسطینی، به شمول نوزادان، کودکان و زنان شده است."

سارنوال ارشد محکمۀ هاگ در پیوند به حملات هفتم اکتوبر حماس بر اسراییل گفت که "صحنه‌های ویرانگر این حملات و تاثیر عمیق جنایات غیر وجدانی مندرج در درخواست امروزی" را خود مشاهده کرده است. او گفت: "در صحبت با بازماندگان، شنیدم که چگونه عشق درون یک خانواده، عمیق‌ترین پیوندهای بین والدین و فرزند، از هم گسیختانده شد تا از طریق این ظلم سنجیده شده و نهایت بی‌عاطفگی، درد عمیق و غیرقابل درک را ایجاد کند. این اقدامات مستلزم حسابدهی است."

در واکنش، بنیامین نتنیاهو، صدر اعظم اسراییل، این اقدام سارنوال محکمۀ هاگ را "خشم با ابعاد تاریخی" خوانده است. نتنیاهو گفته است: " نهادهای بین‌المللی مانند محکمۀ بین‌المللی جرایم، پس از هولوکاست پدید آمدند. آنان برای جلوگیری از چنین وحشت و برای جلوگیری از نسل‌کشی‌های آینده ایجاد شده اند."

نتنیاهو گفت که محکمۀ هاگ، مقام‌های اسراییلی را به خاطر اینکه از خود در برابر حملات "رژیم‌ها و تروریستان نسل‌کش" دفاع کرده است، به این قضیه کشانده است. او گفت: "البته ایران، که آشکارا برای نابودی یگانه کشور یهودی کار می کند. نامگذاری رهبران و سربازان اسراییل به عنوان جنایتکاران جنگی، تیل را بر آتش یهودستیزی می‌ریزد، آتشی که در حال حاضر در دانشگاه‌های امریکا و در سراسر پایتخت های سراسر جهان شعله ور شده است."

صدر اعظم اسراییل گفت که برای نخستین بار یک کشور دموکراتیک که بر اساس قوانین جنگی برای بقای خود می‌جنگد، خود به ارتکاب جنایات جنگی متهم می‌شود. او با اشاره به اینکه اسراییل عضو محکمۀ بین‌المللی جرایم نیست، این اقدام این محکمه را "تلاش برای فلج کردن توانایی اسراییل برای دفاع از خویش" عنوان کرده است.

او گفت که حکومت و مردم اسراییل این اقدام محکمۀ هاگ را رد کرده و آن را تهدید جدی علیه "امنیت" و "موجودیت" خود می‌پندارند. او با بیان اینکه چنین اقدام، عظم آهنین اسراییل در جنگ علیه حماس متزلزل نخواهد کرد، افزود: "ما قابلیت‌های نظامی و رهبری حماس را در غزه از بین خواهیم برد، ما همه گروگان‌های مان را رها خواهیم کرد و اطمینان حاصل خواهیم کرد که دیگر هرگز تهدیدی از غزه متوجه اسراییل نباشد."

جنگ در غزه پس از آن آغاز شد که تندروان حماس به تاریخ هفتم اکتوبر بر اسراییل حمله کرده و به گفتهٔ مقامات اسراییلی حدود ۱۲۰۰ نفر را کشتند و ۲۵۰ نفر دیگر را گروگان گرفتند.

پس از این حمله، نظامیان اسراییلی، غزه را آماج حملات هوایی و زمینی قرار داده است که به گفتۀ مقامات صحی در غزه، در جریان حملات اسراییل بر غزه تا اکنون بیش از ۳۵۰۰۰ نفر کشته شده اند که اکثریت شان زنان و کودکان اند.

گروه

XS
SM
MD
LG