لینک های دسترسی

Breaking News

نتنیاهو: پاسخ اسراییل به حمله حماس 'تازه آغاز' شده است


بنیامین نتنیاهو، صدراعظم اسراییل
بنیامین نتنیاهو، صدراعظم اسراییل

با وجود صد‌ها حملهٔ هوایی اسراییل بر نوار غزه،‌ بنیامین نتنیاهو،‌ صدراعظم آن کشور، دوشنبه شب نهم اکتوبر (۱۷ میزان) در سخرانی‌اش خطاب به ملت گفت که ''جنگ حالا بر ضد تندروان حماس آغاز می‌شود."

این اظهارات نتنیاهو پس از آن بیان شد که طیار‌ه‌های جنگی اسراییل روز دوشنبه چندین بار نوار غزه را هدف حملات هوایی قرار دادند.

در عین حال، نظامیان اسراییلی گفته اند که ۳۰۰ هزار نیروهای احتیاطی آن کشور را فرا خوانده اند تا در حملات تهاجمی بر ضد حماس سهم بگیرند، گروهی که روز شنبه در یک حملهٔ غیرمنتظره اسراییل را هدف حملات هوایی و زمینی قرار داد.

یواو گالانت، وزیر دفاع اسراییل، به فرماندهان اردوی آن کشور گفت: "ما در برابر حیوانات [تندروان گروه حماس] می‌جنگیم و طبق آن عمل می‌کنیم.'' اسراییل روز دوشنبه همچنین گفت که در ظرف سه ساعت،‌۱۳۰ هدف حماس را آماج حملات قرار داده است.

در پاسخ به این اظهارات وزیر دفاع اسراییل،‌ یک سخنگوی نظامی حماس گفت که هر زمانیکه اسراییل بدون هشدار غیرنظامیان را در غزه هدف حملات قرار بدهد، جنگجویان این گروه یکی از نزدیک به ۱۵۰ غیرنظامیان را که گروگان گرفته است، خواهند کشت.

گالانت در پیام ویدیویی همچنین گفت که اسراییل نوار غزه را به صورت کامل محاصره می‌کند،‌ اقدامی که دسترسی این منطقه را به برق،‌ غذا، آب و گاز قطع می‌کند. اما دیدبان حقوق بشر از این تصمیم اسراییل انتقاد کرده است.

عمر شاکر، رییس گروه اسراییل و فلسطین،‌ روز دوشنبه با نشر اعلامیه‌ای گفت: ''محروم کردن مردم از غذا و برق در قلمرو اشغالی یک مجازات دسته‌جمعی [و] جنایت جنگی است.''

دانیل هاگاری، سخنگوی ارشد نظامیان اسراییل، به خبرنگاران گفت که اسراییل کنترول مناطقی را در نزدیکی نوار غزه دو باره به دست‌ آورده است که تندروان حماس حملات شان را از آنجا آغاز کردند.

اما ریچارد هکت، سخنگوی نیروهای دفاعی اسراییل، گفت که اردوی آن کشور ''نمی‌تواند انکار'' کند که تندروان حماس قادر نیستند وارد قلمرو اسراییل شوند. او افزود که به دلیل حضور غیرنظامیان درمنطقه،‌ جلوگیری از نفوذ تندروان حماس به داخل قلمرو اسراییل بیش از حد انتظار زمان‌گیر است.

حملات راکتی حماس دوشنبه شب به وقت محل بر اسراییل ادامه داشت و راکت‌های این گروه در دو منطقهٔ نزدیک به بیت‌المقدس اصابت کرد که در نتیجهٔ آن، هفت اسراییلی زخمی شدند. حملات هوایی اسراییل نیز روز دوشنبه سبب تخریب شرکت مخابرات فلسطین شد و تخریب این شرکت ممکن خدمات تیلفون و انترنت را متاثر کند.

شمار کشته شدگان اسراییل روز دوشنبه نهم اکتوبر دست‌کم به ۹۰۰ نفر رسید و تعداد کشته شدگان غزه به ۶۸۷ نفر رسیده است. در حالی که نزدیک به شش هزار نفر در هر دو جناح زخمی شده اند، انتظار می‌رود که منازعه میان اسراییل و حماس تشدید یابد.

گروه

XS
SM
MD
LG