لینک های دسترسی

Breaking News

زوایای مبهم حمله انتحاری مرگ‌بار کابل


این حمله در جریان مراسم بزرگداشت از میلاد پیامبر اسلام صورت گرفت

یک مقام ارشد امنیتی افغانستان ادعا کرده که حمله مرگ‌بار روز گذشته در یک هوتل در کابل، کار گروه‌های تروریستی مورد حمایت پاکستان بود.

در این حمله که در جریان مراسم بزرگداشت از میلاد پیامبر اسلام در کابل صورت گرفت، ۵۵ نفر کشته و بیش از ۹۰ تن دیگر زخمی شد.

اختر ابراهیمی، معین امنیتی وزارت داخله افغانستان به صدای امریکا گفت: «مردم افغانستان باور دارند که یگانه دشمن بنیادی و اساسی افغانستان، شبکه‌ تروریستی است که از سوی پاکستان تمویل، تجهیز و فرستاده می‌شوند.»

آقای ابراهیمی شواهدی برای ادعای خود مطرح نکرد، ولی گفت که با توجه به ماهیت این‌گونه حملات و پیشینه‌ای آن، نقش پاکستان در آن آشکار است.

او گفت: «تمام جهان به این باور رسیده که پاکستان مرجع مهم تولید تروریزم است. واضح است که این تروریستان در پاکستان آموزش می‌بینند.»

مقامات افغان، در گذشته نیز پاکستان و گروه های فعال در خاک این کشور را از عوامل اصلی ناامنی در افغانستان دانسته اند، ولی پاکستان علاوه بر رد این ادعاها، افغانستان را در مبارزه با گروه‌های مسلح در داخل این کشور، ناتوان دانسته است.

اختلافات مذهبی؟

هیچ گروهی تا حالا مسولیت حمله انتحاری اخیر در کابل را برعهده نگرفته است.

اگرچه مراسم مذهبی در افغانستان، در گذشته نیز مورد حمله قرار گرفته، ولی این نخستین بار است که مراسمی برای بزرگداشت از میلاد پیامبر اسلام که بیشتر شرکت کنندگان آن از مسلمانان اهل سنت هستند، هدف قرار می‌گیرد.

مولوی عبدالقادر قانت، از علمای مذهبی افغانستان در گفتگو با صدای امریکا گفت که گروه‌هایی در افغانستان حضور دارند که در پی تشدید اختلافات مذهبی هستند.

آقای قانت گفت: «در افغانستان اختلافات مذهبی وجود دارد. به همان شکلی که اختلافات قومی و زبانی داریم، اختلافات مذهبی هم داریم، ولی این اختلافات فرعی هستند.»

او افزود: «باور من این است که یک تعداد گروه‌های تکفیری وجود دارند که هیچ آگاهی از اسلام ندارند و تنها در پی دامن زدن به اختلافات مذهبی هستند. این گروه‌های تکفیری برای مسایل بسیار ناچیز، فتوای کفر صادر می کنند.»

در گذشته، مسولیت بسیاری از حملات بر گردهمایی‌های مذهبی در افغانستان را گروه داعش برعهده گرفته بود. این حملات عمدتا بر تجمعات اهل تشیع بوده است.

گروه طالبان، علاوه بر رد دست داشتن در حمله انتحاری به مراسم میلاد پیامبر اسلام، آن را محکوم کرده و داعش نیز تا حالا در این مورد سکوت کرده است. به نظر می‌رسد حالا برای دولت افغانستان است که به سوال‌های تازه‌ای که در رابطه به ماهیت این حمله انتحاری بوجود آمده، پاسخ ارایه کند.

XS
SM
MD
LG