لینک های دسترسی

Breaking News

والی جدید بلخ: با عطا محمد نور هیچ مشکلی ندارم


محمد داوود، والی جدید ولایت بلخ که برای اشتراک در مراسم خاکسپاری پدرش به بلخ آمده است، می گوید که با عطا محمد نور، والی پیشین آن ولایت هیچ مشکلی ندارد.

آقای داوود که شب گذشته (سه شنبه شب) وارد بلخ شد، تاکید دارد که کشیدگی سیاسی موجود در بلخ بر می گردد به مسئوولیت دولت در قبال آقای نور.

محمد داوود افزود که برای حل تشنج سیاسی بین ارگ و عطا محمد نور، دولت مرکزی تصمیم ندارد که از راه های نظامی به آن رسیدگی شود. او گفت که برای حل این تشنج مذاکرات بین دو طرف جریان دارد.

آقای داوود هنگام ورود به بلخ از سوی مقام های امنیتی پذیرایی شد و هم اکنون در مزار شریف به سر می برد.

پولیس زون ۷۰۷ پامیر در شمال از تامین امنیت آقای داوود خبر داد و گفت که او پس از ختم مراسم خاکسپاری پدرش به کابل بر خواهد گشت.

هم زمان با این، عطا محمد نور، والی مستعفی ولایت بلخ به حکومت هشدار داد در صورتیکه ارگ به خواست هایش عمل نکند، دست به نا فرمانی خواهد زد.

آقای نور مشخص نکرد که این نافرمانی شامل چه برنامه و واکنش خواهد بود.

عطا محمد نور گفت: "ما با تفاهم رئیس صاحب جمعیت چند روز بعد ضرب الاجل تعین می کنیم. این روش را تغییر می دهیم. یک کمی تندتر و تیز ترش می سازیم."

با این حال منابع که نخواستند نامشان گرفته شود گفته بودند که عطا محمد نور والی پیشین بلخ، خواستار حضور داوود بدون تشریفات و "قوه نظامی" در مزارشریف می باشد.

به باور کارشناسان سیاسی ادامه کشیدگی بین عطا محمد نور و ارگ ریاست جمهوری می تواند پیامد چون نا امنی و چند پارچگی قومی را به بار بیاورد.

حمید صفوت از آگاهان سیاسی به صدای امریکا گفت: "بزرگی بحران فراتر از والی بلخ است و بر می گردد به بحران های منطقه یی. این نشان می دهد که حلقاتی در درون نظامی دنبال تصفیه حساب های اندکه آسیب های فراوانی را به وجود آوده است."

از سوی هم، با شدت گرفتن تشنج های سیاسی بین عطا محمد نور و ارگ ریاست جمهوری، قصر سفید با نشر خبرنامه‌ یی گفته است که معاون ریاست جمهوری ایالات متحده امریکا در تماس تیلیفونی اخیرش با رئیس جمهور غنی به "حل مسالمت آمیز انتقال رهبری در بلخ" تاکید کرده و حکومت افغانستان را به تغییر صلح آمیز مقام ولایت بلخ ترغیب کرده است.

حزب جمعیت اسلامی از سفارش مایک پنس در حل معضل بلخ استقبال کرده است.

XS
SM
MD
LG