لینک های دسترسی

Breaking News

درگیری میان 'عرب‌ها و غیر عرب‌ها' در سودان ۱۶۸ کشته برجا گذاشت


عکس آرشیف؛ بیجاشدگان جنگ دارفور

یک گروه امدادرسان سودان روز یکشنبه ۲۴ اپریل (چهارم ثور) گفت که در اثر درگیری‌ها میان عرب‌ها و غیر عرب‌ها در منطقهٔ جنگ زدهٔ دارفور، ۱۶۸ نفر کشته شده اند.

خبرگزاری اسوشیتید پرس از قول آدم ریگال، سخنگوی هماهنگی عمومی برای پناهندگان و آوارگان در دارفور، گزارش داده است که جنگ در منطقهٔ کرینیک واقع در ولایت دارفور غربی، ۹۸ زخمی نیز برجا گذاشته است.

به گفتهٔ ریگال، درگیری نخست روز پنجشنبه پس از آن آغاز شد که یک مهاجم ناشناس دو نفر را در منطقهٔ کرینیک واقع در ۳۰ کیلومتری الجنینه، پایتخت دارفور غربی کشت.

او گفته است پس از کشته‌شدن دو نفر،‌ ملیشه‌های موسوم به جنجويد که با سلاح ثقیل مجهز بودند، اوایل صبح یکشنبه ۲۴ اپریل بر این منطقه هجوم بردند و در پهلوی "چور و چپاول" خانه‌ها، منازل را در این منطقه به آتش کشیدند.

خبرگزاری اسوشیتید پرس از قول صالح صالح،‌ یک داکتر در دارفور، گزارش داده است که درگیری‌ها به تدریج به منطقه الجنینه رسید، محلی که ملیشه‌ها و گروه‌های مسلح بر زخمیانی حمله کردند که در شفاخانه اصلی این شهر زیر تداوی قرار داشتند.

مقا‌م‌های سودانی پس از حملهٔ روز پنجشنبه قوای بیشتر را در مناطق جنگ زده اعزام کرده اند.

منطقهٔ دارفور سودان در ماه‌های اخیر شاهد درگیری‌های گروه‌های متخاصم قومی بوده است. سودان پس از کودتای نظامی سال گذشته که حکومت غیرنظامی آن کشور را از قدرت برکنار کرد، شاهد بحران‌های گسترده‌تر بوده است.

جنرال عبدالفتاح البرهان، نظامی ارشد سودان، در اواخر اکتوبر ۲۰۲۱،‌ عبدالله حمدوک، صدر اعظم آن کشور را از قدرت کنار راند و پس از اعلام حالت اضطراری، از پایان یک شورای مشترک غیرنظامی و نظامی که در جریان دو سال گذشته، سودان را اداره می‌کرد، خبر داد.

این جنرال نظامی، برکناری حکومت به رهبری حمدوک را یک "ضرورت" برای جلوگیری از جنگ داخلی آن کشور عنوان کرد.

آقای البرهان به تاریخ ۲۶ اکتوبر،‌ یعنی یک روز پس از برکناری حکومت غیرنظامی در کشورش، در سخنرانی تلویزیونی‌ گفت که سودان به خاطر اختلافات سیاسی در بن‌بست قرار داشت و تجربهٔ دو سال شورای حاکمیت سودان به رهبری صدراعظم حمدوک ثابت کرد که مشارکت نیروهای سیاسی در دورهٔ انتقالی ناقص است و به تضاد‌ها دامن می‌زند.

شورای حاکمیت سودان در ماه اگست ۲۰۱۹ میلادی پس از تظاهرات گسترده بر ضد عمر البشیر، رییس جمهور پیشین سودان و کنارگیری وی از قدرت، ایجاد شد که اعضای آنرا نظامیان و غیرنظامیان تشکیل می‌داد.

آقای البرهان تعهد کرده است که پس از برگزاری انتخابات،‌ قدرت را در جولای ۲۰۲۳ میلادی به غیرنظامیان انتقال خواهد داد.

XS
SM
MD
LG