لینک های دسترسی

Breaking News

طرح کوچک‌شدن حوزه‌های انتخاباتی رد شد


کمیسیون مستقل انتخابات گفته است که در انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی‌ها، تصمیم در مورد حوزه‌های انتخاباتی نهایی شده است که بر اساس آن هر ولایت یک حوزه انتخاباتی است.

قرار بود حوزه‌های انتخاباتی در انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی ۱۳۹۷ کوچک‌تر شود. مادۀ ۳۵ قانون انتخابات، تعیین حوزه‌های انتخاباتی را صلاحیت کمیسیون دانسته است.

کمیسیون انتخابات گفته است که این نهاد گزارش‌ خود را در مورد مطالعات تخنیکی کوچک‌تر ساختن حوزه‌های انتخاباتی در ماه حوت ۱۳۹۵ خورشیدی، پس از سه ماه بررسی به ریاست جمهوری فرستاد.

قانون انتخابات حکم می‌کند که حدود حوزه‌های انتخاباتی باید حد اقل ۱۸۰ روز قبل از برگزاری انتخابات، تعیین گردد؛ اما به نقل از کمیسیون، ریاست جمهوری افغانستان پس از مشورۀ حقوقی به دلیل محدود زمان، دوباره حوزه‌های انتخاباتی را هر ولایت تعیین کرده است.

کمیسیون انتخابات افغانستان با نشر خبرنامه‌ای گفته است "حوزه‌های انتخاباتی برای انتخابات ولسی جرگه سال ۱۳۹۷ کماکان ولایت بوده و برای ۱۰ کرسی کوچی‌ها و یک کرسی اهل هنود و سیک تمام کشور یک حوزه انتخاباتی می‌باشد".

این در حالی است که پیش از این قرار بود بر اساس مشوره کمیسیون انتخابات با جریان‌های سیاسی، نهادهای مدنی و ناظران انتخابات، حوزه‌های انتخاباتی ۱۲ ولایت به شمول کابل کوچک‌تر شود.

تأمین نمایندگی واقعی، برقراری ارتباط بین وکلا و مردم، بهبود نمایندگی زنان و اقلیت‌ها، کاسته‌شدن نفوذ زورمندان و سادگی شمارش آرا، مواردی اند که قبلاً کمیسیون انتخابات آنها را از مزایای کوچک‌ترشدن حوزه‌های انتخاباتی خوانده است.

XS
SM
MD
LG