لینک های دسترسی

Breaking News

آسترالیا تکنالوژی جدید ماین روبی را تولید کرده است


تیم ماین روبی در اوکراین

اداره ملی علوم آسترالیا وسیلهٔ دستى ماین روبی را ساخته که به گفتهٔ این اداره، در مقایسه با دستگاه فلزیاب معمولی ماین روبی به مراتب سريعتر عمل می‌کند و می‌توان بر آن بیشتر اعتماد کرد.

در این وسیله از تكنالوژى مقناطیسی استفاده شده که می تواند نوعيت مالیكولى مواد منفجره مورد استفاده در ماین ها را شناسایی کند. برخلاف فلزیاب های فعلى که نمی‌توانند سرپوش بوتل ها، پارچه‌ها یا سایر اقلام فلزی را مشخص کند.

تکنالوژی مشابه با استفاده از موج کوتاه رادیویی به صنعت معدن کمک کرده است تا سنگ‌های ارزشمند را از سنگ معمولی متمایز کند.

دیوید میلجاک، پژوهشگر این تکنالوژی، به صدای امريكا گفت که تکنالوژی ماين روبى زمینی نیز شباهت هایی با یک وسیلهٔ شناخته شده طبى دارد.

او افزود: "این یک تکنالوژی خيلى شبيه به دستگاه ام ار آى در شفاخانه ها است كه تصویربرداری مقناطیسی می‌كند. روش‌های که ما استفاده می‌کنیم به میدان مقناطیسی بزرگی نیاز دارد."

اداره علوم آسترالیا قصد دارد در سال ۲۰۲۴ ماين روب هاى دستی خود را به بخش هایی از جنوب شرق آسیا بفرستد.

ميلجاک گفت که وسیله آنها توسط موسسسات ماین روبی از جمله موسسه هالوترست، در سراسرجهان مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

او اضافه کرد: "برنامه این است که در سال آینده نمونه های آزمایشی پیشرفته را که عملکرد بسیار خوبی دارند، قویتر بسازیم و این کار را از طریق مشارکت با شرکت جدید ما به نام MRead با موسسات چون هالوترست انجام می‌دهیم."

تخمین زده می شود که بیش از ۱۰۰ میلیون ماين زمینی در بیش از ۶۰ کشور تعبیه شده است که هر سال باعث کشته و زخمی شدند حدود ۶۵۰۰ نفر می شود.

XS
SM
MD
LG