لینک های دسترسی

Breaking News

عبدالله: نگرانیها در مورد سقوط نظام بیجا است


آقای عبدالله می گوید که در روند صلح افغانستان هیچ گونه معاملۀ پشت پرده صورت نخواهد گرفت.

برای تجلیل از سال ۱۳۹۵ خورشیدی، بزرگترین مراسم در شهر مزارشریف مرکز ولایت بلخ برگزار شد که عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه افغانستان نیز در آن شرکت کرده بود.

عطا محمد نور سرپرست ولایت بلخ در سخنرانی پیش از مراسم بلند کردن علم در مورد تطبیق پروژه‌های انکشافی در ولایت بلخ معلومات داد و گفت که ۹۹ فیصد دسایس دشمنان برای ناامن ساختن آن ولایت ناکام شده است.

آقای نور با اشاره به تحرکات طالبان در ولایت های شمالی، از سقوط ولایت کندز به دست طالبان یادآوری کرد. او افزود که شمار زیاد از مخالفین مسلح به ولایات شمالی آمده اند و شمار دیگر نیز در راه اند.

سرپرست ولایت بلخ در مورد مسأله صلح هم صحبت کرد و گفت که باید برای ملت در مورد معاملات پشت پردۀ صلح معلومات داده شود. او گفت که مردم حق دارند که به معاملات پشت پرده نه بگویند.

آقای نور گفت "ما و ملت ما از صمیم قلب صلح و آشتی را قبول داریم ...اما کسانی که صاحبان اصلی این وطن استند، حق دارند که بفهمند بهایی که برای صلح وعدۀ پرداخت آن شده است، چقدر است، پشت پرده چی می‌گذرد و پنهانی چه معامله‌ای جریان دارد؟"

رئیس اجرائیه افغانستان در سخنان خود سال گذشتۀ ۱۳۹۴ شمسی را پر از مشکلات برای افغان‌ها یاد کرد و گفت که این سال یک بار دیگر سال مهاجرت برای افغان‌ها بود.

آقای عبدالله گفت "سالی که گذشت، دولت ما، ملک ما و مردم ما شاهد دستاوردهایی بود و با مشکلات بزرگ نیز مواجه بودند که مهمترین آن تهدیدهای امنیتی بود."

آقای عبدالله هم به مسأله صلح اشاره کرد و به پاسخ سخنان سرپرست ولایت بلخ گفت که برای تأمین صلح پشت پرده معامله نخواهد شد.

او گفت "صلح عملی‌شدن آرمان‌های شهیدان ما است و انشاالله برای تأمین صلح دایمی یک ثانیه هم غفلت نخواهیم کرد؛ اما صلحی که عزت مردم حفظ شود، در بخش صلح که سرنوشت مردم است، در پشت پرده هیچ گونه معامله‌ای صورت نمی‌گیرد و نخواهد گرفت."

رئیس اجرائیه افغانستان بدون اینکه از کسی نام بگیرد از آن شمار بزرگان سیاسی که خواهان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری پیش از وقت اند، خواست که هنگام مطرح کردن این مسایل، منافع ملی را نیز در نظر بگیرند.

رئیس اجرائیه افغانستان نگرانی در مورد سقوط نظام را بیجا خواند و گفت که نظام فعلی از آرای اکثریت مردم نماینده‌گی می‌کند.

همین‌گونه در ساحۀ جمال مینۀ شهر کابل نیز در زیارت سخی سال نو با بلندشدن علم تجلیل گردید. اکثریت سخنرانان در این مراسم آرزوی تأمین صلح و ثبات در کشور را کردند.

قرار است که رئیس جمهور غنی نیز بعد از چاشت به مناسب سال نو در یک نشست سخنرانی کند.

اما در پیامی سال نو رئیس جمهور که شب گذشته نشر شد، از مسایل سال گذشته یادآوری شده و او در مورد کارهای حکومت در سال نو هم صحبت کرده است.

رئیس جمهور غنی گفته است که نیروهای امنیتی در جنگ فعلی مؤفق می‌شوند و در افغانستان به هر شکلی صلح خواهد آمد.

آقای غنی افزوده است که سال گذشته مخالفین مسلح تلاش زیاد کردند که افغانستان را تقسیم کنند و نظام را از بین ببرند؛ اما مؤفق به این کار نشدند و سال ۱۳۹۴ خورشیدی سال بقای افغانستان بود.

او در پیام خود پذیرفته که در برخی موارد کاستی‌ها و مشکلاتی در حکومت وجود داشته اما تعهد سپرده است که برضد فساد در سال نو مبارزۀ جدی و گسترده را روی دست می‌گیرد.

رئیس جمهور در بخش اقتصادی گفته است که در غرب افغانستان با ایران و برخی ولایات دیگر پروژه ساخت خط آهن نیز عملی می‌گردد.

آقای غنی در بخش انرژی برق نیز در سال نو از تطبیق پروژه‌هایی سخن گفته است که پیش از این سابقه نداشته است.

XS
SM
MD
LG