لینک های دسترسی

Breaking News

انفجار نیویارک "عمل قصدی" بود – پولیس


جادۀ ۲۳ منطقه منهاتن نیویارک
جادۀ ۲۳ منطقه منهاتن نیویارک

مقام‌های پولیس نیویارک گفته اند که انفجار شام گذشته در ساحۀ منهاتن نیویارک که منجر به زخمی شدن ۲۹ نفر شد "یک عمل قصدی" بوده است.

شاروال نیویارک می گوید "تهدیدی از جانب هیچ گروه دهشت افگن، متوجه شهروندان نیویارک نیست و تاکنون هیچ شواهدی مبنی بر ارتباط انفجار نیویارک با دهشت افگنی وجود ندارد."

بیل دی بلاسیو، ساعاتی پس از رویداد در یک کنفرانس خبری گفت ؛وضعیت هیچکدام از مجروحین وخیم نمی باشد." اما فرماندۀ پولیس نیویارک گفت که در میان ۲۹ مجروح وضعیت یکتن آنان وخیم است.

آقای بلاسیو تاکید کرد که این رویداد یک "عمل عمدی بوده است اما هیچ تهدیدی متوجه شهروندان نیویارک نمی باشد."

شاروال نیویارک به خبرنگاران گفت "احتمال موجودیت یک آلۀ منفجره در سرک ۲۷ غربی نیز موجود است، لذا پولیس در منطقه مستقر شده و ساحه تحت بررسی است."

آقای دی بلاسیو از تمام مردم خواست تا اگر نوار ویدیویی، تصاویر و یا هم معلوماتی در بارۀ عامل این رویداد دارند با پولیس نیویارک در تماس شوند.

دی بلاسیو اما تاکید کرد که یافته های آنان می رساند که هیچ "ارتباطی میان انفجار نیویارک و نیوجرسی وجود ندارد."

کارشناسان امور نظامی و ضد دهشت افگنی اظهارات شاروال نیویارک را ضد و نقیض خوانده می گویند "چگونه می تواند یک عمل با دهشت افگنی ارتباط نداشته باشد اما عمداً صورت گرفته باشد."

نیرو های ویژۀ گروه خنثی سازی بم و اف بی آی به منطقه رسیده و تلاش می کنند نوعیت "دستگاه که باعث انفجار شده" را دریابند.

دستگاه انفجار کننده در داخل یک زباله دانی نسبتاً بزرگ جاسازی شده بود که به گفتۀ پولیس تلاش می شود نوعیت آن مشخص شود. اما تاکنون مقامات مشخصاً نگفته اند که آیا انفجار ناشی از بم بوده یا کدام مواد دیگر. اما رسانه های امریکایی در ابتدا به نقل از مقامات گفته بودند که احتمالاً "بم ساخت خانه باشد."

شاهدان رویداد می گویند با شنیدن آواز انفجار صدها تن پاز منطقه پا به فرار نهاده و دکان ها، سینما و قهوه خانه های که در ساحۀ انفجار موقعیت داشت، مسدود شده است.

منطقۀ منهتن پس از انفجار شنبه شب
منطقۀ منهتن پس از انفجار شنبه شب

نامزد های انتخاباتی دموکرات و جمهوریخواه واکنش شان را در قبال انفجار نیویارک بیان داشتند. دونالدترمپ، نامزد جمهوریخواه در یک گرد همایی انتخاباتی در کلورادو گفت "حینيكه از طیاره پایین می شدم خبر شدم که انفجار بمی در نیویارک رخ داده است. ما در یک زمان دشواری زندگی می کنیم."

مفسرین این اظهارات آقای ترمپ را پیش از وقت عنوان کرده گفتند که قبل از آنکه روشن شود، انفجار ناشی از بم بوده یا کدام آلۀ دیگر آقای ترمپ اظهارات خود را بیان داشته است.

اما هیلری کلنتن، نامزد دموکرات از مردم خواست تا آرامش خود را حفظ کرده محتاط باشند. خانم کلنتن گفت که هنوز زود است در بارۀ انفجار صحبت کنیم.

شاهدان رویداد

تسی مالیت، یکتن از شاهدان رویداد به رویترز گفته است که آواز انفجار "واقعاً بسیار بلند بود که گوش هایم را خراشید. طفل ده ساله ام در چوکی عقبی موتر نشسته بود و انفجار شیشۀ عقبی موتر را بیرون انداخت. اما به فرزندم آسیبی نرسید."

منطقۀ منهتن به ویژه سرک ۲۳ نیویارک، در شنبه شب ها یکی از ساحات مزدحم شهر نیویارک به شمار می رود که بیشترین قهوه خانه ها و رستوران ها در آنجا موقعیت دارد.

کارشناسان می گویند که شهر نیویارک در هر چهارراه دارای کمره های نظارتی است که می توان با کمک آن عامل انفجار را مشخص ساخت اما تاکید می ورزند که ممکن تاریکی شب این احتمال را ضعیف سازد تا از روی کمره های نظارتی چهرۀ فردی را که مواد انفجاری را در داخل زباله دانی گذاشته است، مشخص سازد.

مفسرین می گویند، نیویارک از لحاظ سیاسی یک شهر و ایالت مهم پنداشته می شود اما روشن نیست که چرا این منطقۀ نیویارک که بیشتر رفت و آمد مردم عام است هدف قرار گرفته است.

این در حالیست که در هفتۀ آینده مجمع عمومی ملل متحد در شهر نیویارک برگزار می شود و آن شهر شاهد حضور رهبران جهان و صد ها تن دیگر خواهد بود که غرض اشتراک در مجالس مختلف نشست سالانۀ ملل متحد به نیویارک می آیند.

آرشیف: نمایی از سی ساید پارک در منطقه اوشن ایالت نیوجرسی
آرشیف: نمایی از سی ساید پارک در منطقه اوشن ایالت نیوجرسی

این درحالیست که صبح روز شنبه نیز در نیوجرسی، مواد انفجاری جاسازی شده در داخل یک زباله دانی، منفجر گردید اما به کسی آسیبی نرسید.

انفجار بمب در خیابان "سی‌ساید پارک" ایالت نیوجرسی در صبح روز شنبه، موجب مسدود شدن خیابان‌های اطراف و لغو مسابقه دوش دسته جمعی شد که قرار بود صبح روز شنبه به وقت امریکا برگزار شود.

مقامات نیوجرسی گفته اند که در اثر آن انفجار به کسی آسیبی نرسیده و خساراتی نیز در پی نداشته است.

رسانه‌های محلی نیوجرسی با بیان این که بمب در داخل یک سطل زباله گذاشته شده بود، به نقل از سخنگوی سارنوال محلی گفته‌اند که یک وسیله انفجاری دیگر نیز در کنار محل حادثه کشف شده است.

شبکه خبری ان بی سی هم در گزارشی در همین زمینه نوشت که حدود ۵ هزار نفر قرار بود از ساعت ۹ صبح در مسابقه مارادون پنج کیلومتری روز شنبه در "سی‌ساید پارک" برای اهداف خیرخواهانه به رقابت بپردازند.

به گزارش خبرنگار محلی ان بی سی، آن مسابقه ابتدا به تاخیر افتاد، اما بعداً مسوولان اعلام کردند که لغو شده است.

تاکنون کسی یا گروهی مسوولیت انفجار نیویارک یا هم نیوجرسی را به عهده نگرفته است.

XS
SM
MD
LG