لینک های دسترسی

Breaking News

نیکلسن: کابل و کابلیان را حفاظت می‌کنیم


جان نیکلسن، فرماندۀ نیرو های ناتو در افغانستان

شهر کابل که زمانی نسبتاً امن پنداشته می شد، اکنون پس از موج حملات مرگبار، در سال روان به مرکز اصلی جنگ تشدیدیافته نیرو های افغان و بین المللی علیه گروه طالبان مبدل گشته است.

جان نیکلسن، فرماندۀ نیرو های حمایت قاطع در افغانستان می گوید که کابل در محراق توجه آنان قرار دارد تا آن شهر را تقویت بخشیده و مردم کابل و جامعۀ جهانی را که در آنجا حضور دارند حفاظت کنند.

آقای نیکلسن روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت " حملات اخیر شکاف و خلای بزرگ امنیتی را ایجاد کرده است. کابل تاثیرات استراتیژیک داشته و از اهمیت زیادی در ماموریت ما برخوردار است.."

اظهارات جنرال ارشد نظامی امریکایی در افغانستان، نشاندهندۀ نگرانی های عمیق در بارۀ قصد طالبان برای انجام حملات بزرگ در کابل می باشد که هدف آن تضعیف حکومت افغانستان و جامعۀ بین المللی پس از گذشت 16 سال جنگ می باشد.

گفته های آقای نیکلسن همچنان بازگو کنندۀ این مطلب است که در کنار ابراز اطمینان مقامات امریکایی و افغان در بارۀ چشم انداز گفتگو های صلح با گروه طالبان، نظامیان نیز به شمول کابل برای یک جنگ دراز مدت در ولایات، آمادگی می گیرند.

آقای نیکلسن گفت که نفوس کابل در حال حاضر به ۵ میلیون نفر می رسد حالانکه در ۲۰۰۱ این رقم ۵۰۰ هزار نفر بود. به گفتۀ این جنرال امریکایی، این هرج و مرج ناشی از تراکم گستردۀ نفوس "تامین امنیت را دشوار ساخته است."

کابل در سال های اخیر به ویژه در ماه جنوری ۲۰۱۸ و می ۲۰۱۷ شاهد مرگبار ترین حملات انتحاری بود.
کابل در سال های اخیر به ویژه در ماه جنوری ۲۰۱۸ و می ۲۰۱۷ شاهد مرگبار ترین حملات انتحاری بود.

فرماندۀ نیرو های ناتو در افغانستان تاکید کرد که شاهد "تغیر تکتیک و رقم مشابه حملات ]گروه های مخالف مسلح افغانستان[ با وسایل کشنده تر و انفجارات بمی کورکورانه" خواهند بود که بیشتر قربانی آن حملات را "غیرنظامیان تشکیل می دهد."

ادارات استخباراتی امریکا در تامین امنیت شهر های افغانستان و ایجاد موانع و پوسته های امنیتی شهر های آن کشور به نیرو های امنیتی افغان کمک کرده اند.

جنگجویان مخالف دولت در گذشته حملات مرگبار بمی را در کابل انجام داده اند که انفجار مرگبار انتحاری ماه جنوری که در آن بیش از ۱۰۰ کشته بر جاگذاشت و حملۀ ماه می ۲۰۱۷ در نزدیکی سفارت آلمان را شامل می شود.

اظهارات فرماندۀ نیرو های ناتو در افغانستان و تاکید بر تامین امنیت کابل و شهروندان آن شهر در حالی بیان می شود که چندی پیش رئیس جمهور غنی در یک مصاحبه با س ان ان گفت که شهر "در محاصره" قرار دارد.

از جانب دیگر مقامات امنیتی افغانستان در ماه گذشته گفتند که ارگان‌های امنیتی افغانستان، برای تامین امنیت کابل، یک پلان امنیتی را به رئیس جمهورغنی سپرده اند که مورد تایید وی قرار گرفته است.

با گرم شدن هوا و آغاز فصل جنگی، انتظار می رود درگیری ها در هفته های آینده شدت گیرد.

قرار است یک گروه از مشاورین تازه نفس امریکایی در مشارکت با برخی از نیرو های امنیتی افغان، امنیت کابل را تامین کنند. نیرو های کماندو با استفاده از معلومات استخباراتی حملاتی را در سرتاسر شهر کابل انجام دهند؛ چیزیکه به گفتۀ جان نیکلسن از قبل ادامه داشته است.

XS
SM
MD
LG