لینک های دسترسی

Breaking News

رییس جمهور نایجریا: دوازده میلیون کودک نایجریایی از رفتن به مکتب ترس دارند


بر اساس گزارش ها، از دسمبر ۲۰۲۰ تا حال، بیش از ۱۰۰۰ کودک مکتب در نایجریا اختطاف شده اند
بر اساس گزارش ها، از دسمبر ۲۰۲۰ تا حال، بیش از ۱۰۰۰ کودک مکتب در نایجریا اختطاف شده اند

محمدو بوهاری، رییس جمهور نایجریا، گفته است که ۱۲ میلیون کودک نایجریایی از رفتن به مکتب ترس دارند،‌ زیرا جنایتکاران مسلح و اسلامگرایان صد‌ها کودک مکاتب را به خاطر باجگیری، اختطاف کرده اند.

نخستین اختطاف دسته جمعی در سال ۲۰۱۴ میلادی در شمالشرق نایجریا توسط تندروان بوکوحرام سازماندهی شد. در آن سال، تندروان این گروه، ۲۷۶ دختر مکتب را از منطقه‌ای موسوم به چیبوک اختطاف کردند. اختطاف این دختران، موجب کمپاین جهانی موسوم به "دختران مان را پس بیاورید" شد.

رییس جمهور بوهاری گفته است که پس از اختطاف دختران در سال ۲۰۱۴، حمله بر مکاتب در سراسر شمال آن کشور گسترش یافته است.

خبرگزاری فرانس پرس گزارش داده است که افراد مسلح از ماه دسمبر ۲۰۲۰ به این سو، مکاتب را در مناطق مرکزی و شمال غرب آن کشور هدف قرار داده اند و بیش از ۱۰۰۰ شاگرد را اختطاف کرده اند.

به گفته‌ای رییس جمهور بوهاری، اختطاف شاگردان مکاتب موجب شده است تا "بیش از ۱۲ میلیون کودک آسیب بیبینند و از رفتن به مکتب در هراس باشند. دختران به صورت اخص، متاثر شده اند."

در همین حال، شماری از کارشناسان هشدار داده اند که دختران جوان که قبل از موعد مکتب را ترک می کنند،‌ با خطر ازدواج اجباری مواجه می شوند.

سازمان محافظت از کودکان یا Save the Children در اوایل ماه اکتوبر گفت که "به طور تخمینی ۴۴ در صد دختران در نایجریا قبل از رسیدن به سن ۱۸ سالگی ازدواج می شوند" و این رقم بالاترین میزان ازدواج کودکان در سطح جهان می باشد.

بسیاری از کودکان اختطاف شده پس از مذاکره با آدم ربایان آزاد می شوند. اما به گفته‌ای رییس جمهور بوهاری، کودکان حتا پس از رهایی از نزد آدم ربایان "صدمهٔ حوادث برای دیر زمانی در ذهن آنان باقی می ماند."

بوهاری که یک جنرال بازنشسته است، برای نخستین بار در سال ۲۰۱۵ میلادی به حیث رییس جمهور نایجریا انتخاب شد و همواره گفته است که مصوونیت مکاتب در اولویت کاری حکومت‌اش قرار دارد.

رییس جمهور نایجریا گفته است که حکومت‌اش میکانیزمی را روی دست گرفته است که امنیت و مصوونیت مکاتب را تامین خواهد کرد.

اما بوهاری ۷۸ ساله گفت که عملی شدن میکانیزم برای تامین امنیت مکاتب با دشواری همراه بوده است.

عملیات نظامی بر ضد گروه‌های جنایتکار و تندروان بوکوحرام در سراسر نایجریا ادامه دارد، اما قوای امنیتی آن کشور همواره زیر فشار دوامدار قرار دارند.

تندروان بوکوحرام تعلیمات غربی را غیر اسلامی می دانند و ادعا دارند که آنچه به شاگردان در مکاتب تدریس می‌شود،‌ از جانب "خدا و رسول" حرام خوانده شده است.

از سال ۲۰۰۹ به این سو،‌ بیش از ۳۶ هزار نفر در اثر درگیری‌ها در شمال‌شرق نایجریا کشته و بیش از ۲.۳ میلیون نفر از خانه‌های‌شان بیجا شده اند و گروه بوکوحرام که حال به گروه دولت اسلامی یا داعش بیعت کرده است،‌ مسوول اصلی این درگیری ها پنداشته می شود.

XS
SM
MD
LG