لینک های دسترسی

Breaking News

نُه سرباز اردو در حمله بر یک مرکز ثبت نام در بادغیس کشته شدند


مقام‌های امنیتی بادغیس تأیید کرده اند که به دنبال حمله گروهی طالبان بر چندین نقطه این ولایت، ۱۵ سرباز اردو، پولیس ملی و خیزش مردمی کشته و چهار سرباز دیگر زخمی شده اند.

غلام سرور حیدری، آمر امنیت فرماندهی پولیس بادغیس، به رادیو آشنا - صدای امریکا گفت که طالبان مسلح بر یک مرکز ثبت نام رأی‌دهندگان در منطقه "باغبان" در پنج کیلومتری شهر قلعه نو مرکز این ولایت، حمله کرده اند که در این رویداد نُه سرباز اردوی ملی کشته و دو تن دیگر زخمی شده اند.

ذبیح الله مجاهد که خود را سخنگوی طالبان می خواند با ارسال پیامی به رسانه ها تایید کرده است که جنگجویان طالب این حمله را انجام داده اند.

اما وزارت دفاع افغانستان با نشر خبرنامه‌ای گفته است که نُه سرباز اردو در نتیجه حملۀ اسلحۀ سنگین طالبان بر یک پوستۀ امنیتی در ساحه باغبانان مرکز ولایت بادغیس کشته شده اند.

بر اساس معلومات این وزارت، در این حمله چهار سرباز دیگر زخمی شده اند و اکنون آن ساحه تحت کنترول اردوی افغانستان است.

با آغاز پروسه ثبت نام رأی‌دهندگان در ۲۵ حمل، مخالفان مسلح دولت بر شماری از مراکز ثبت نام و توزیع تذکره در کابل و برخی ولایات حملاتی را انجام داده اند.

اتحادیه اروپایی با نشر خبرنامه‌ای گفته است که از آغاز پروسه ثبت نام تا اکنون، مخالفان مسلح دولت بر مراکز ثبت نام در کابل، غور، بادغیس و ننگرهار حملاتی را انجام داده اند.

در خبرنامه آمده است که این گونه حملات نمی‌تواند جلو روند دموکراسی را در افغانستان بگیرد. اتحادیه اروپایی ضمن نکوهش حمله بر مراکز ثبت نام رأی‌دهندگان، تأکید کرده است که در کنار افغان‌ها باقی می‌مانند.

درگیری ولسوالی قادس

در یک رویداد دیگر، طالبان مسلح با حمله گسترده بر منطقه "لنگر" در ولسوالی قادس ولایت بادغیس، کنترول این منطقه را به دست گرفته و یک منسوب پولیس ملی، یک پولیس محلی و یک تن از نیروهای خیزش مردمی را کشته اند.

غلام سرور حیدری، آمر امنیت فرماندهی پولیس بادغیس ضمن تایید این رویداد گفت که طالبان همچنان با حمله بر یک پوسته سربازان پولیس ملی در منطقه "جوالق" در ۱۲ کیلومتری ولسوالی قادس؛ سه سرباز پولیس ملی را کشته و چهار تن دیگر را زخمی نموده اند.

همچنان، آمر امنیت فرماندهی پولیس بادغیس، گفت که برای تامین امنیت بیشتر این مناطق، نیروهای تازه نفس را به این ساحات اعزام کرده اند.

اما طالبان تا کنون در مورد حملات در ساحۀ لنگر و جوالق ولایت بادغیس ابراز نظری نکرده اند.

عبدالعزیز بیگ، رئیس شورای ولایتی بادغیس، نیز این آمار را تأیید کرد و گفت که به دلیل ضعف مدیریتی مقام‌های محلی و امنیتی؛ ناامنی در نقاط مختلف این ولایت افزایش یافته است.

آقای بیگ، افزود که از پنج ماه به این سو؛ این ولایت را سرپرست اداره می‌کند و هیچ فردی به عنوان والی مقرر نشده است.

رئیس شورای ولایتی بادغیس، همچنان گفت که تصمیم دارند تا در اعتراض به افزایش ناامنی‌ها در این ولایت، سر از فردا سه شنبه شاهراه‌های این ولایت منتهی به ولایات هرات و فاریاب را مسدود کنند و اجازه کار را به مقام‌های محلی ندهند.

با وصف تماس‌های مکرر خبرنگار محلی صدای امریکا، سرپرست ولایت بادغیس برای ارایۀ جزئیات در مورد این حملات حاضر به صحبت نشد.

XS
SM
MD
LG