لینک های دسترسی

Breaking News

پس از ورود کیم جونگ اون به روسیه، کوریای شمالی یک میزایل بالستیک را پرتاب کرد


کیم جونگ اون، رهبر کوریای شمالی
کیم جونگ اون، رهبر کوریای شمالی

یک روز پس از ورود کیم جونگ اون، رهبر کوریای شمالی، به روسیه، نظامیان کوریای جنوبی روز چهار شنبه ۱۳ سپتمبر (۲۲ سنبله) اعلام کردند که پیونگ یانگ یک میزایل بالستیک را پرتاب کرده است.

لوی درستیز قوای مشترک کوریای جنوبی گفت که ''کوریای شمالی یک میزایل بالستیک ناشناخته را به سمت دریای شرق که به نام دریای جاپان شناخته می‌شود، پرتاب کرد.''

کوریای شمالی این میزایل بالستیک را در حالی پرتاب کرده است که قرار است رهبر آن کشور در منطقه خاسان روسیه با ولادیمیر پوتین، رییس جمهور آن کشور، ملاقات کند. در چهار سال گذشته این نخستین سفر کیم به روسیه است.

قبل از سفر کیم جونگ اون به روسیه، مقامات ایالات متحده از فروش تسلیحات کوریای شمالی به روسیه هشدار دادند، تسلیحاتی که به گفتهٔ مقامات امریکایی، مسکو از آن در جنگ اوکراین استفاده می‌کند.

مقامات کوریای جنوبی روز سه‌شنبه گفتند که آنان ملاقات کیم جونگ اون و رییس جمهور پوتین را از نزدیک زیر نظارت دارند.

جیون ها کیو، سخنگوی وزارت دفاع کوریای شمالی، گفته است که کیم جونگ اون احتمالاََ توسط یک ریل خصوصی ''با حضور شمار زیادی از پرسونل نظامی'' کوریای شمالی وارد روسیه شده است.

کیو افزود:‌ ''ما به دقت نظارت می‌کنیم که آیا مذاکرات مربوط به تجارت سلاح و انتقال تکنالوژی میان کوریای شمالی و روسیه صورت خواهد گرفته یا نه.''

بر اساس گزارش‌ها، کیم و پوتین ممکن در مورد ارسال اسلحه از کوریای شمالی به روسیه صحبت کنند، تسلیحاتی که به گفتهٔ مقامات ایالات متحده، مسکو ممکن از آن برای هدف قرار دادن زیربناهای غیرنظامی اوکراین استفاده کند.

در عین حال، انتظار می‌رود که رهبری کوریای شمالی در صدد دسترسی به تکنالوژی پیشرفته برای ماهواره‌ها و کشتی زیردریایی هسته‌ای و همچنین کمک‌های غذایی روسیه برای کشور فقیر خود باشد.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، روز سه شنبه در مسکو، پایتخت روسیه، گفت که سفر کیم به روسیه "تمام عیار" خواهد بود و هیات‌های دو کشور با هم مذاکره خواهند کرد. به گفتهٔ پسکوف، در صورت ضرورت، رهبران دو کشور ''یک به یک'' با هم صحبت خواهند کرد.

ایالات متحده و کوریای جنوبی بار دیگر به کوریای شمالی هشدار داده اند تا تسلیحات خود را به روسیه فراهم نکند، سلاح‌هایی که ممکن روسیه از آن در جنگ اوکراین استفاده کند.

لیم سوک، سخنگوی وزارت خارجهٔ کوریای جنوبی، روز سه‌شنبه گفت که هیچ عضو ملل متحد نباید تعزیرات و قطعنامهٔ شورای امنیت سازمان ملل را نقض کند، از جمله تجارت غیرقانونی سلاح را.

در عین حال، وزارت خارجهٔ ایالات متحده گفته است که انتقال اسلحه از کوریای شمالی به روسیه چندین قطعنامهٔ شورای امنیت سازمان ملل متحد را نقض خواهد کرد.

متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجهٔ امریکا، گفته است که کشورش تعزیرات را بر هر کشوری عملی می‌کند که جنگ روسیه در اوکراین را تمویل کند و در صورت ضرورت، ایالات متحده تعزیرات جدید را وضع خواهد کرد.

با وجود هشدار‌های پیهم ایالات متحده مبنی برای ارسال تسلیحات کوریای شمالی به روسیه، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، روز سه شنبه ۱۲ سپتمبر گفت که مسکو و پیونگ یانگ علاقه‌ای به هشدار‌های ایالات متحده ندارند.

خبرگزاری‌های روسیه از قول سخنگوی کرملین گزارش داده اند که دو کشور-روسیه و کوریای شمالی- بر تامین منافع خود می‌اندیشند، نه هشدار‌های ایالات متحده.

پسکوف گفت: ''قسمی‌که می‌دانید،‌ در عملی شدن روابط ما، روابط ما با همسایه‌های ما از جمله کوریای شمالی، منافع کشور‌های ما برایمان مهم است، نه هشدار‌ها از واشنگتن."

گروه

XS
SM
MD
LG