لینک های دسترسی

Breaking News

موقف افغانستان در قبال ورود مهاجرین وزیرستان به خوست


مهاجر وزیرستان شمالی در خوست
مهاجر وزیرستان شمالی در خوست
وزارت خارجه افغانستان میگوید، پولیس سرحدی افغانستان تلاش میکند تا مطمئین گردد که در میان مهاجرینی که از وزیرستان شمالی وارد افغانستان می شوند هراس افگنان یا نظامیان با استفاده از این فرصت داخل خاک این کشور نشوند.

وارد شدن مهاجرین به ولایت خوست از وزیرستان شمالی جائیکه لانه های هراس افگنان پنداشته می شود، نگرانی های را به وجود آورده است مبنی بر این که هراس افگنان با استاده از فرصت در میان کاروان های بی جا شده ها، از آن سوی خط دیورند وارد خاک افغانستان نشوند.

اما شکیب مستغنی، سخنگوی وزارت خارجه روز دوشنبه در پاسخی به سوالی در این مورد گفت " کسانی که به عنوان مهاجر به ولایت خوست پناه برده اند و با در نظر داشت این که همه متشکل از خانواده ها، اطفال، بزرگسالان، و زنان هستند، دولت جمهوری اسلامی افغانستان به عنوان یک مکلفیت انسانی از اینها به عنوان مهاجرینی از کشور همسایه و به عنوان برادران و خواهران مردم افغانستان استقبال میکند، بدون شک به افراد هراس افگن و کسانی که نظامی هستند اجازه داده نخواهد شد تا در جمع این مهاجرین به افغانستان بیایند"

آقای مستغنی همچنان گفت، حکومت افغانستان خود را مکلف میداند که بیجا شده های وزیرستان را به عنوان مهاجر بپذیرد و همه امکانات زنده گی را برایشان فراهم کند.

در نتیجه تازه ترین عملیاتی که نظامیان پاکستان علیه شورشیان در وزیرستان شمالی راه اندازی کرده اند، هزاران تن در وزیرستان شمالی خانه های شان را ترک کرده و وارد ولایت خوست شده اند.
مهاجر وزیرستان شمالی در خوست
مهاجر وزیرستان شمالی در خوست

ظاهر عظیمی، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان در پاسخ سوالی در مورد این نگرانی ها گفت نیروهای امنیتی در مورد این که آیا هراس افگنان در میان این کتله های مهاجر شامل اند یا خیر بررسی های را انجام خواهند داد.

او گفت " طبعیتا وقتی چنین کتله های وارد خاک افغانستان می شوند از طرف بخش های کشفی و استخباراتی بخصوص ریاست محترم امنیت ملی و بخش کشف وزارت داخله در این عرصه بررسی می کنند"

با این حال گفته شده است که همزمان با آغاز عملیات نظامیان پاکستان علیه شورشیان در وزیرستان شمالی، پاکستان از افغانستان خواسته است که مرز هایش را به روی شورشیان ببندد تا ترورستان نتوانند به خاک افغانستان فرار کنند.

اما مقامات وزارت دفاع افغانستان میگویند بصورت رسمی چنین پیشنهادی را از سوی پاکستان دریافت نکرده اند.

از سوی دیگر عبدالجبار نعیمی والی خوست در صحبتی با خبرنگار صدای امریکا در این ولایت گفت، تا کننون بیش از چهار صد خانواده را که از وزیرستان شمالی به ولایت خوست سرازیر شده اند رسمآ ثبت و راجستر کرده اند.

او گفت، اعضای خانواده های که راجستر شده اند به ده هزار تن می رسد.
والی خوست گفت تعداد خانواده های که تاکنون راجستر نشده اند احتمال دارد به نهصد خانواده برسد.

اقای نعیمی افزود، بخاطر تفکیک، ثبت و راجستر این مهاجرین دو مرکز را ایجاد کرده اند.

او گفت یکی از این مراکز بصورت مشخص در بخش امنیتی مهاجرین مصروف کار است و تلاش می شود که افراد مشکوک خود را در میان مهاجرین جا نزنند " به نیروهای امنیتی وظیفه داده شده است، از این فلتر یک فرد مسلح عبور نکرده است، قطعا، ما این روند را با معیار های برابر کرده ایم که برای مهاجرین رد سطح بین المللی تعین شده است، هیچ نوع فرد مسلح در این میان جا ندارد"

به اساس معلومات والی خوست این مهاجرین در ولسوالی های گربز، تنی، علیشیر و همچنان مرکز ولایت خوست جا به جا شده اند.

اقای نعیمی گفت در حال حاضر در تلاش فراهم کردن امکانات و سهولت زنده گی برای این مهاجرین می باشند و تلاش میکنند کمک های لازم را در اخیتار این مهاجرین قرار دهند.
مردم در حالی از احتمال ورود هراس افگنان به ولایت خوست توسط قطارهای مهاجرین وزیرستان شمالی ابراز نگرانی میکنند که در ۲۴ ساعت گذشته ۷۳ راکت از خاک پاکستان بر بخش های از ولایت کنر فیر شده است.

به گفته مقامات محلی در کنر این راکیت ها بالای ولسوالی های دانگام و شیگل پرتاب شده اند و یک طفل در اثر این فیر ها جراحت براشته است.

وزارت خارجه افغانستان میگوید، خلاف تعهدات مقامات ارشد دولت پاکستان نیروهای نظامی آن کشور حتی در روز انتخابات نیز بر بخش های از ولایت کنر راکت پراگنی کرده اند.
XS
SM
MD
LG