لینک های دسترسی

Breaking News

مظاهرات در فاریاب به خشونت گرایید


یک از مظاهره کنندگان

ریاست جمهوری افغانستان طی اعلامیه گفته است که به اساس قانون اساسی مظاهرات باید مسالمت آمیز باشد، در غیر آن هر گونه مظاهرات خشونت آمیز مغایر قانون اساسسی این کشور است.

این در حالیست که مقام های محلی در ولایت فاریاب می گویند که در جریان مظاهرات بین هوا داران جنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست جمهوری و عطا محمد نور، سرپرست ولایت بلخ در این ولایت درگیری صورت گرفته که منجر به کشته شدن یک فرد ملکی و جراحت پنج تن شده است.

شماری از شاهدان عینی می گویند که این درگیری ها پس آن صورت گرفت که دسته مختلف شامل در مظاهره بر ضد یکدیگر شعار سر دادند که در نهایت منجر به زد و خورد بین طرفین شد.

جاوید بیدار، سخنگوی مقام ولایت بلخ درصحبت با رادیو آشنا صدای امریکا می گوید که زخمی های این رویداد همه افراد ملکی بوده اند که شامل یک کودک نیز می باشد.

درهمین حال شماری از هواداران حزب جنبش ملی افغانستان به رهبری جترال دوستم در گرد همایی های شان در شهر های مزارشریف، شبرغان و میمنه یکتن از سخنگویان حزب جمعیت متهم به پائین کردن تصویر جنرال دوستم می کنند. به گفته آتها مقامات امنیتی در بلخ از بازداشت وی عاجز اند.

اعتراض کنندگان به شمول کنشکا ترکستانی، رییس جوانان حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان همچنان هشدار می دهند که اگر مقام های محلی بلخ، ذبیح الله فطرت معاون سخنگوی حزب جمعیت را بازداشت نکنند و به پنجه قانون نسپارند، به مظاهرات گسترده دست خواهند زد.

با این حال ذبیح الله فطرت، معاون سخنگوی حزب جمعیت اسلامی در مزارشریف این گفته ها را بی بنیاد می خواند و این ادعا ها را فراتر از "برداشتن تصویر" دانسته و آنرا موضوعات سیاسی عنوان می کند.

با این حال، حضرت شاه، مسئول نصب بنر ها و لوحه های بزرگ در مزار شریف طی صبحت با رادیو آشنا صدای امریکا تائید می کند که شخص معاون سخنگوی حزب جمعیت اسلامی به وی گفته است که از نصب تصاویر جنرال دوستم خود داری کند، گفته های که ازسوی معاون سخنگوی حزب جمعیت رد شده است.

مظاهرات در ولایات شمال افغانستان پس ازآن اوج گرفته است که هواداران جنرال دوستم در مزارشریف ادعا کرده اند که شماری از افراد ناشناس با استفاده از موتر های پولیس در یکی از جاده های عمومی این شهر تصویر جنرال دوستم را پایان کرده است.

این افراد تاکید دارند که این کار در روز نوروز صورت گرفته و این کار هتک حرمت به تصویر جنرال دوستم به شمار می رود.

XS
SM
MD
LG