لینک های دسترسی

Breaking News

اوباما: معذرتخواهی نمی کنم


اوباما می گوید در برابر هر سرباز امریکایی که به جنگ می رود مسؤول است
رئیس جمهور ایالات متحده روز پنجشنبه گفت که به خاطر تبادلۀ بوبرگدال با اسرای طالبان "اصلاً معذرتخواهی" نمی کند.

بارک اوباما می گوید وقتی حرف از برگشتاندن عساکر از جنگ رانده می شود، "شرایط وضع نمی کنیم که آیا برای برگشتاندن آنان به امریکا، تلاشی را انجام دهیم یا خیر."

آقای اوباما، در کنفرانس خبری با دیفید کامرون صدراعظم بریتانیا در بروکسل گفت که وضعیت صحی برگدال روز به روز خراب تر می شد و "شدیداً نگران بودیم. یک فرصتی را به دست آوردیم و آن را عملی ساختیم. به آن خاطر هیچ معذرتخواهی نمی کنیم."

بو برگدال، خوردضابط امریکایی با وساطت قطر از اسارت طالبان رها شد و در بدل رهایی وی، پنج عضو ارشد گروه طالبان نیز از گوانتانامو رها شده به قطر تسلیم داده شد.

پس از رهایی برگدال در بدل پنج عضو ارشد طالبان، حکومت ایالات متحده به خاطر رهایی زندانیان و مذاکرات با طالبان تحت انتقاد شدید قرار گرفت.

ایالات متحده می گوید که با وساطت قطر با طالبان مذاکره کرده است اما مایکل اوهانلون، کارشناس ارشد امریکایی در واشنگتن به رادیوآشنا گفت که نحوۀ مذاکرات "مستقیم یا غیر مستقیم ایالات متحده با طالبان مهم نیست"، بلکه مهم اینست که ارتباطات موفقیت آمیز بوده است.

از سوی دیگر، وزارت دفاع ایالات متحده می گوید، وضعیت صحی و امنیت بو برگدال، در معرض خطر قرار داشت و به همین دلیل مجبور شدند به سرعت عمل کنند.

ستیف وارِن، سخنگوی وزارت دفاع امریکا می گوید که اکنون وضعیت صحی وی با ثبات شده و با استفاده از شیوۀ ویژۀ روانشناسی تلاش می کنند، برگدال احساسات خود را کنترول کند.

آقای وارِن می افزاید که تلاش می کنند او را در کنترول احساساتش کمک کنند. به گفتۀ سخنگوی وزارت دفاع "داکتر های روانشناسی شرایطی را مساعد می سازند تا برگدال سرگذشت و خاطرات خود را بازگویی کند. با این شیوه تلاش می کنند او احساسات خود را کنترول کرده و وضعیت صحی وی بهتر شود."

مخالفت با تبادلۀ اسرا

جمهوریخواهان و دمکرات ها به خاطر تبادلۀ اسرا شدیداً مخالفت کردند.

آقای اوباما گفت که حکومت وی احتمال تبادلۀ اسرا را با اعضای کانگرس در گذشته بحث کرده بود.

اما رئیس جمهور، پیش از انجام تبادله طالبان با سرباز امریکایی، قانونگذاران را از تصمیم خود آگاه نکرده بود. حالانکه رئیس جمهور باید همچو آگاهی را ۳۰ روز پیش از رهایی زندانیان، با کانگرس در جریان بگذارد.

رئیس جمهور امریکا گفت که به خاطر "ماهیت شکنند مذاکرات احساس کردیم که پیش برویم و همین کار را هم کردیم."

آقای اوباما علاوه کرد که منحیث قوماندان اعلی نیرو های مسلح و رئیس جمهور این کشور در قبال سربازان که به خواست خود وارد جنگی می شوند که فرسنگ ها از امریکا دور است، مسؤولیت دارد.

سخنگوی وزارت دفاع می گوید که صحت و استقرار مجدد برگدال در اولویت اهداف آن وزارت قرار دارد.

آقای وارن گفت که تا هنوز زمان انتقال برگدال به امریکا مشخص نشده و با خانوادۀ خود صحبت نکرده است.

ایالات متحده، پس از تسلیم دهی پنج عضو ارشد گروه طالبان به قطر اعلام کرد که دوهه به واشنگتن اطمینان داده است که تدابیر لازمی را برای حفظ امنیت داخلی امریکا روی دست می گیرد و قرار است طالبان رها شده تا کم از کم یکسال قطر را ترک نکنند.

این مطلب با استفاده از گزارش اسوشیتدپرس تهیه شده است.
XS
SM
MD
LG