لینک های دسترسی

Breaking News

رئیس جمهور امریکا به کیوبا رسید


بارک اوباما رئیس جمهور ایالات متحده در آسمانی ابری و بارانی به میدان هوایی شهر هاوانا بعد از ظهر یکشنبه به وقت محل مواصلت کرد.

آقای اوباما لحظاتی پیش از نشست طیاره اش در میدان هوایی در تویتر خود نوشت "چه خبر کیوبا؟ او نوشت که "مشتاقانه منتظر ملاقات با مردم کیوبا و شنیدن صدای مستقیم شان است."

در میدان هوایی، رئیس جمهور اوباما، همسرش و دو دخترش با استقبال هیات کیوبایی همراه شد.

رئیس جمهور ایالات متحده هنگام سوارشدن موترش به جمعیتی از مردم دست تکان داد و برای ملاقات با کارمندان سفارت امریکا و خانواده های شان عازم هوتل هابانا در شهر هاوانا شد.

قصر سفید گفته است که هشت سناتور و ۳۱ نمایندۀ مجلس کانگرس ایالات متحده به شمور جمهوریخواهان، آقای اوباما را در این سفر همراهی می کنند.

سفر تاریخی

پس از کلفین کولیج رئیس جمهور پیشین ایالات متحده که حدود ۹۰ سال پیش به هاوانا سفر کرد، آقای اوباما نخستین رئیس جمهور امریکا است که به آن کشور سفر می کند.

سفر رئیس جمهور اوباما پس از یک فصل طولانی روابط پرتنش بین دو کشور صورت می گیرد. روابط ایالات متحده و کیوبا در سال ۱۹۵۹ پس از آن کشیده شد و فیدل کاسترو و چریکهای او حکومت فولجنسیو بتیستا را که مورد حمایت واشنگتن بود، سرنگون ساخت.

فیدل کاسترو، رهبر پیشین کیوبا هنوز هم زنده است و قرار نیست که رئیس جمهور اوباما در این سفر با وی دیدار کند، اما رئیس جمهور اوباما با راول کاسترو رئیس جمهور کنونی کیوبا و برادر جوانتر فیدل کاسترو ملاقات خواهد کرد.

شماری از مردم هم در کیوبا و هم در ایالات متحدۀ امریکا به خاطر سفر رئیس جمهور اوباما به هاوانا در زمانیکه هنوز هم یک عضو خانوادۀ کاسترو قدرت را در دست دارند، ناخوش هستند.

مقامهای امریکایی گفته اند که بر علاوۀ خطابۀ تلویزیونی رئیس جمهور اوباما به مردم کیوبا، وضعیت حقوق بشری در آن کشور در محراق صحبت های آقای اوباما و رئیس جمهور کاسترو قرار خواهد داشت.

بازداشت وسیع مخالفین

مقام های امنیتی کیوبایی ده ها مظاهر کننده مخالف حکومت را در شهر هاوانا بازداشت کردند.

این توقیف ها خوشبینی این گروه مخالف را که فکر می کردند با سفر بارک اوباما رئیس جمهور ایالات متحده سرکوبی معمول پولیس کم خواهد شد را پایان داد.

بیش از ۵۰ نفر به شمول برتا سولر، رهبر حزب «داماس دی بلانکو» به معنی (زنان با لباس سفید) بازداشت شدند.

نیروهای پولیس مخفی در اطراف پارک گاندی از صبح یکشنبه گزمه شان را با ورود دسته زیادی از زنان به محل پارک آغاز کردند.

بیش از یک دهه، حزب داماس برای پایان دادن توقیف های اجباری فعالیت کرده اند. در سال های اخیر، این گروه شامل حدود ۲۰۰ زن در سراسر کیوبا فعالیت شان در حمایت از حقوق بشر را گسترده ساخته اند.

رئیس جمهور اوباما در این سفر با دگراندیشان سیاسی و متشبثین کیوبایی دیدار و گفتگو خواهد داشت. میشل اوباما همسر و دو دختر رئیس جمهور اوباما، وی را در این سفر همراهی می کنند.

XS
SM
MD
LG