لینک های دسترسی

Breaking News

واکنش ها به اولویت های تازۀ سیاست خارجی اوباما


اوباما در مبارزه با دهشت افگنی در جهان بر همکاری با متحدین محلی تاکید ورزید
به باور باراک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحدۀ امریکا، پس از بیش از یک دهه جنگ درعراق و افغانستان، امریکایی ها به این باور رسیده اند که پایان دادن به جنگ مشکل تر از آغاز آن است.

روز چهارشنبه باراک اوباما نطقی طویلی در باره سیاست خارجی اش ایراد کرد و طی آن گفت که امریکا نمی تواند برای مبارزه به گروهای دهشت افگن، کشورها را اشغال کند.

برای اینکار، آقای اوباما درخواست پنج میلیارد دالر را از کانگرس امریکا کرده است تا فعالیت های ضد دهشت افگنی در نقاط مختلف جهان را تمویل کند.

مایکل کوکلمن، تحلیگر امریکایی در مرکز بین المللی ودرو والسن می گوید این مقدار پول تا اندازۀ می تواند در مبارزه با دهشت افگنی مفید واقع می شود.

آقای کوکلمن می گوید هر اقدامی می تواند مفید باشد. به باور این تحلیلگر امریکایی منابع بیشتری در راستای مبارزۀ جهانی با دهشت افگنی نیاز است "اما مبارزه با دهشت افگنی برعلاوه منابع مالی به زمان نیز نیاز دارد."

آقای کوکلمن می گوید که زمان زیادی نیاز است تا "مفکوره ها و منابع که دهشت افگنی را دامن می زنند، تمویل می کنند و در سایر کشور ها به تبلیغ آن می پردازند، شناسایی شود."

شجاع نواز، آگاه امور سیاسی مستقر در امریکا می گوید آقای اوباما تغیرات در ماهیت القاعده را درک کرده و دهشت افگنی را دیگر پدیدۀ منحصر به یک کشور نمی بیند.

کمک مالی بیشتر نه نظامی

آقای شجاع می گوید کمک های مالی امریکا با متحدینی چون افغانستان باید افزایش یابد.

به باور این آگاه امور سیاسی، افغانستان پس از خروج نیروهای خارجی "در مقایسه با کمک های نظامی امریکا و متحدینش بیشتر به کمک های اقتصادی نیاز دارد."

آقای شجاع می افزاید که باافزایش نیرو های افغان نیاز کمتری به نیرو های خارجی محسوس می شود و " به منظور امنیت منطقه باید کمک های اقتصادی به حکومت افغانستان ادامه یابد."

اما کوکلمن می گوید برخی کشورهای متحد امریکا مانند پاکستان است که با وجود دریافت کمک های مالی از این کشور، هنوز هم اهداف و مقاصد خود را در راستای مبارزه با دهشت افگنی پیاده می سازند.

آقای کوکلمن به این باور است که ایالات متحده با متحدین خود همانند پاکستان که در آن منافع امریکا در آن نهفته است، "روابط خوب داشته و کمک های مالی خود را ادامه می دهد اما در برخی موارد آنچه امریکا توقع دارد، به دست نمی آورد."

مایکل کوکلمن می گوید پاکستان پول امریکا را اخذ می کند "اما در عوض آنرا علیه امریکا استفاده می کند" که به باور آقای کوکلمن "خود یک سیاست اشتباه آمیز است و باید تحت غور قرارگیرد."

اولویت های جدید در سیاست خارجی بارک اوباما در حالی بیان می شود که هزاران نظامی امریکایی تا پایان سال ۲۰۱۴ ماموریت جنگی شانرا پایان می بخشند.

قرار است تا آخر سال ۲۰۱۶، تمام نیروهای امریکایی افغانستان را ترک گویند.
XS
SM
MD
LG