لینک های دسترسی

Breaking News

اوباما: امریکا و شرکای عرب متعهد به نابودی داعش اند


اوباما در ریاض، با رهبران شش کشور عرب خلیج فارس ملاقات کرد.

بارک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحدۀ امریکا می گوید که در کار مبارزه با گروه دولت اسلامی یا داعش پیشرفت صورت گرفته است. او گفت که شرکای ایالات متحده در خلیج فارس در کنار تعهد بر نابودی داعش، همچنان در کاهش تنش های منطقه به شمول وضعیت سوریه همکار استند.

رئیس جمهور اوباما امروز با رهبران کشور های عضو سازمان همکاری خلیج در ریاض دیدار کرد و با آنان در مورد تشریک مساعی بیشتر به خاطر آوردن ثبات در شرق میانه بحث نمود.

رئیس جمهور ایالات متحده همچنان بر تعهد کشورش به خاطر حمایت از کشورهای عضو همکاری خلیج در برابر هرگونه جاه طلبی ها یا هم اقدامات پرخاشگرانه در منطقه تأکید کرد.

آقای اوباما بیان داشت که کشور های عضو سازمان همکاری خلیج همچنان توافق کردند که از حکومت تازۀ وحدت ملی در لیبیا حمایت کنند.

ایالات متحدۀ امریکا و کشور های عضو همکاری خلیج توافق کردند که یگانه راه ختم جنگ داخلی سوریه، ایجاد یک حکومت انتقالی و کنار رفتن بشار الاسد از مقام رهبری در آن کشور است.

این در حالیست که اختلافات بین واشنگتن و متحدین عرب آن در باره رسیدگی به برخی مسایل در منطقه افزایش یافته است. ایالات متحده خواستار تمرکز بیشتر روی راه های حل سیاسی و اصلاحات دموکراتیک و تمرکز کمتر در مورد درگیری های فرقه ای، به ویژه در یمن و سوریه می باشد – آنچه برخی کشور های عضو شورای همکاری خلیج به شمول عربستان سعودی با آن مخالفت دارد.

کشورهای عرب خلیج فارس همچنان در برابر توافق هستوی اخیر گروه پنج جمع یک در برابر برنامۀ هستوی ایران انتقاد دارند. رئیس جمهور اوباما گفت که توافق هستوی بهترین گزینه به خاطر ممانعت از دسترسی ایران به سلاح اتومی است.

ایران کشور های منطقۀ خلیج فارس را به نا آرام ساختن منطقه متهم می کند. عربستان سعودی، امارت متحدۀ عرب، کویت، قطر، عمان و بحرین، شش عضو شورای همکاری خلیج اند.

XS
SM
MD
LG