لینک های دسترسی

Breaking News

مقامات پاکستانی: کاهش تجارت ترانزیتی افغان‌ها سبب بیکاری در پاکستان شده است


اتاق مشترک تجارت افغانستان – پاکستان می‌گوید که به دلیل برخی اقدامات حکومت پاکستان، بخش اعظم تجارت ترانزیتی افغانستان از پاکستان به ایران منتقل شده است.

ضیاالحق سرحدی، هماهنگ‌کنندۀ این اتاق در خیبر پشتونخوا به صدای امریکا گفت که تاجران افغان ۷۰ درصد تجارت ترانزیتی شان را اکنون از طریق بندرهای چابهار و بندر عباس ایران انجام می‌دهند.

به گفتۀ سرحدی، این تغییر مسیر تجارت ترانزیتی سبب شده است که حدود ۲۰هزار نفر در گمرکات و بازارهای ترانزیتی شغل شان را در پاکستان از دست بدهند.

او با بیان اینکه ۸۰ درصد کاروبار در خیبر پشتونخوا با افغانستان صورت می‌گیرد، افزود که این مشکل را به مقامات بالا رسانده اند، اما مشکل اینجا است که انتخابات در پاکستان به تازگی برگزار شده و حکومت جدید هنوز تشکیل نشده است.

سرحدی گفت: "تا زمانی که حکومت جدید تشکیل نشود، فکر نمی‌کنم به خواست‌های ما رسیدگی شود، اما چشم امید به حکومت جدید داریم."

موانع بر سر راه تجارت و ترانزیت

سرحدی گفت که حکومت سرپرست پاکستان در ماه اکتوبر سال گذشته فرمان جدیدی را صادر کرد که بر اساس آن، هزاران کانتینر اموال تجارتی تاجران افغان در بندر کراچی متوقف شد.

او گفت که اتاق مشترک تجارت افغانستان – پاکستان تلاش کرد تا این معضل حل گردد، اما به سختی توانست که اجازه انتقال برخی کانتینرها را بگیرد.

پیش از این، اتاق‌های تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان به صدای امریکا گفته بود که بر اساس فرمان ماه اکتوبر حکومت موقت پاکستان، ترانزیت ۲۱۲ قلم مال به کلی ممنوع شده است، یک تعداد اجناس دیگر نیز باید ۱۰۰ درصد تضمن شوند و چند قلم مال دیگر نیز باید ۱۰ درصد محصول به پاکستان پرداخت شود.

بر اساس گزارش‌ها، پرزه موتر، چای سیاه، تایر، تکه، سگرت، ظروف چینی، جواهرات و برخی اقلام دیگر شامل کالاهای می‌شود که ترانزیت آن از طریق پاکستان منع قرار داده شده است.

همچنان هماهنگ‌کنندۀ اتاق مشترک تجارت افغانستان – پاکستان در خیبر پشتونخوا گفت که بسته‌شدن پیهم گذرگاه تورخم، بسته‌ماندن گذرگاه تورخم طی چهار ماه گذشته، مشکل پاسپورت و ویزه رانندگان موترهای حامل کالاهای تجارتی، از جمله موانع عمده فراراه تجارت و ترانزیت افغانستان و پاکستان است که بر تجارت دو کشور تاثیر گذاشته است.

او گفت که قبلاً میزان تجارت میان دو کشور ۲.۵ میلیارد دالر بود، اما با گذشت زمان اکنون این رقم به یک میلیارد کاهش یافته است.

بر اساس معلومات اداره ملی احصاییه و معلومات حکومت طالبان، طی سه ربع سال روان خورشیدی، ارزش صادرات افغانستان به پاکستان حدود ۶۹۰ میلیارد دالر بوده است.

همچنان این اداره گفته است که بیشترین واردات در این مدت از ایران بوده که در مجموع ارزش آن به یک میلیارد و ۳۱۸ میلیون و ۹۰۰ هزار دالر می‌رسد. پس از آن پاکستان با یک میلیارد و ۱۵۶ میلیون و ۱۰۰ هزار دالر در جایگاه دوم قرار گرفته است.

گروه

XS
SM
MD
LG