لینک های دسترسی

Breaking News

۱۸۳فرد ملکی در ماه گذشته در افغانستان کشته شدند - گزارش


گروه دادخواهی و حفاظت از افراد ملکی "سی.پی.ای.جی" با نشر گزارش تلفات افراد ملکی در ماه می سال جاری میلادی گفته است که دراین ماه در ۲۳ ولایت افغانستان، ۱۸۳ فرد ملکی کشته و ۳۳۷ فرد ملکی مجروح شده اند.

در گزارش آمده است که دراین ماه، بیش از ۶۰ رویداد شامل حملات انتحاری، انفجار ماین کنار جاده، کشتارهای هدفمند، شلیک مرمی هاوان، عملیات‌های شبانه نیروهای افغان و درگیری‌های رو در رو، منجر به کشته شدن و مجروح شدن افراد ملکی شامل زنان، مردان و کودکان شده است.

بربنیاد گزارش گروه دادخواهی حفاظت از افراد ملکی، شمار کشته شدگان افراد ملکی در ماه می نسبت به ماه اپریل کاهش یافته؛ اما شمار زخمی‌ها افزایش یافته است.

در ماه اپریل، ۱۸۸ فرد ملکی کشته و ۳۰۶ تن دیگر مجروح شده بودند.

در ماه اپریل، بیشترین افراد ملکی در کابل کشته شده بودند؛ اما بربنیاد گزارش در ماه می، بیشترین افراد ملکی در ولایات ننگرهار، کندهار و خوست قربانی شده اند.

در گزارش این گروه آمده است "ماه گذشته در ننگرهار ۴۶ تن شهید و ۱۳۶ تن دیگر زخمی شده اند، همچنان ارقام تلفات و جراحات در کندهار و خوست نیز بلند ثبت شده است"

گروه دادخواهی حفاظت از افراد ملکی، گفته است که در ماه می، اکثر حملات دهشت افگنانه در شهرهای ولایات مختلف رخ داده است.

این گروه که شامل ۲۰ نهاد غیرحکومتی است، از گروه‌های درگیر می‌خواهد تا به افراد ملکی آسیب نرسانند.

گروه دادخواهی حفاظت از افراد ملکی، به مناسبت ماه رمضان از طالبان مسلح و نیروهای حکومت افغانستان خواسته که در نیمه‌ای باقی‌مانده این ماه، به افراد ملکی توجه کرده و به جنگجویان شان اجازه ندهند که در محلات ملکی حملات و عملیات نمایند.

حکومت افغانستان و مخالفان مسلح تا اکنون در مورد این گزارش واکنش نشان نداده اند.

این در حالیست که بربنیاد گزارش یوناما، در سه ماه نخست سال ۲۰۱۸ میلادی، ۷۶۳ تن کشته و ۱۴۹۵ تن مجروح شده اند.

XS
SM
MD
LG