لینک های دسترسی

Breaking News

نخستین مرکز واحد طی مراحل گمرکی در کابل افتتاح شد


این مرکز طی مراحل گمرکی صادرات افغانستان را ساده‌تر ساخته است

نخستین مرکز واحد طی مراحل گمرکی به منظور تسریع امور گمرکی صادرات افغانستان به کمک اداره انکشافی ایالات متحده امریکا در میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی در کابل، افتتاح گردید.

عبدالله عبدالله رییس اجرائیه افغانستان، جان بس، سفیر ایالات متحده امریکا در کابل و شماری از مقام‌های حکومتی و سکتور خصوصی افغانستان افتتاح این مرکز را گام مهم در امور صادرات خواندند.

رئیس اجرائیه افغانستان گفت، افغانستان شاهد پیشرفت‌ و مشکلات بزرگ است؛ چون از یک سو پروژه‌ها در بخش‌های مختلف چون بازسازی، تجارت، اقتصاد، صحت و معارف تطبیق می‌گردد؛ اما از سوی دیگر هنوز هم با مشکلات امنیتی و تهدید تروریزم مواجه است.

او با اشاره به حملات اخیر بر هوتل انترکانتیننتال و دفتر حمایت از کودکان گفت، تروریستان حملات دهشت‌افگنی را گاهی به نام حقانی، گاهی هم به نام داعش و طالب انجام می‌دهند؛ اما در حقیقت ماهیت این گروه‌ها یکی است.

آقای عبدالله؛ اما حملات اخیر را جنایت بشری خواند؛ اما تأکید کرد "من یقین دارم که مردم افغانستان صلح می‌خواهند و آرزوی تأمین صلح عادلانه را در کشور خود دارند، به آرزوی خود می‌رسند و دشمنان کشور ما و تروریست‌ها، آنها چیزی به دست نمی‌آورند، جز یک بدنامی تاریخی".

او ایالات متحده امریکا را بزرگترین کمک‌کننده در بخش اقتصاد و پروژه‌های زیربنایی افغانستان خواند و افزود که ایجاد مرکز واحد طی مراحل گمرکی، مستقیماً روی وضعیت زندگی باغداران و مولدین افغان تأثیر مثبت خواهد گذاشت.

از سوی دیگر، جان بس، سفیر ایالات متحده امریکا در کابل، افغانستان را از رهگذر فرصت‌های تولیدی و صادراتی کشوری غنی خواند و به تولیدات قالین، میوه تازه و خشک و سبزی این کشور اشاره کرد.

او افزود که کشورش خواهان افغانستان با ثبات و صلح‌آمیز است و به همین دلیل در کنار افغان‌ها شانه به شانه ایستاده اند.

سفیر بس افزود "ما باور داریم گامی را که امروز برای ساخت این مرکز برداشته ایم، نه تنها سبب تولید درآمد و سبب ایجاد فرصت برای تجارت افغانستان می‌گردد؛ بلکه تصویر افغانستان را احیا می‌کند و به مردم دیدگاه متفاوت از این کشور و آیندۀ آن می‌دهد و من فکر می‌کنم این بهترین پاسخی است که همۀ ما در برابر خشونت‌های وحشتناک که این جامعه در درازمدت تجربه کرده است، فراهم می‌سازیم، به خصوص حملات تازۀ اخیر بر هوتل انترکانتیننتال و روز گذشته در جلال‌آباد".

به گفتۀ سفیر امریکا، ساخت مرکز واحد طی مراحل گمرکی، سبب کاهش بروکراسی و ساده سازی روند تجارت افغانستان خواهد شد.

افزایش صادرات میوه

خان‌جان الکوزی، معاون هیأت مدیره اتاق‌های تجارت و صنایع افغانستان گفت، ایجاد مرکز واحد طی مراحل گمرکی، سبب شده است که روند امور گمرکی صادرات افغانستان از ۱۳ شعبه به یک چهار شعبه تقلیل یابد.

آقای الکوزی تأیید کرد که ایجاد دهلیز هوایی میان افغانستان و هند، همچنان ایجاد راه‌های ترانزیتی از طریق بندر آقینه، بندر چاه بهار، بندر حیرتان و تاجکستان افغانستان را از محدودیت به یک راه ترانزیتی رهایی بخشید.

او افزود "در ۹ ماه گذشته ما تنها ۲۱۸ هزار تُن میوه تازه صادر کرده ایم که ۴۴ درصد اضافه‌تر نسبت به سال گذشته صادر شده است".

اما به گفتۀ وی، با وجود این سهولت‌ها هنوز هم مشکلاتی با پاکستان وجود دارد و هم اکنون ۳.۵هزار تُن پخته و دوهزار تُن انار و سیب صادراتی افغانستان در تورخم متوقف است.

همچنان، سکتور خصوصی افغانستان در مراسم روز پنجشنبه خواهان محو بروکراسی و فساد اداری، حل مشکلات امنیتی و ترانزیتی شدند.

XS
SM
MD
LG