لینک های دسترسی

Breaking News

بیش از ۶۰۲ هزار شهروند سوری به خانه های شان برگشتند


با وجود ادامۀ منازعه در سوریه، بیش از ۶۰۲ هزار شهروند سوری، در سال ۲۰۱۷ میلادی به منازل شان برگشته اند.

سازمان بین المللی مهاجرت یا IOM گفته است که با وجود " اوضاع بی ثبات " اکثر بی جا شدگان و مهاجرین سوری خواهان برگشت به خانه های شان استند.

سازمان بین المللی مهاجرت روز جمعه گفت که بین ماه های جنوری تا جولای، بیش از ۶۰۲ هزار سوری به منازل شان برگشته اند که دو بر سه حصۀ آن را ساکنین شهر حلب تشکیل می دهد.

به گفتۀ سازمان بین المللی مهاجرت که بخشی از ملل متحده محسوب می شود،رقم برگشت کنندگان سوری در تمام سال ۲۰۱۶، حدود ۶۸۵ هزار نفر بود.

ملل متحد می گوید که ۲۷ درصد مردم گفته اند که به خاطر "حراست از املاک و سرمایه هایشان" به منازل شان برگشته اند، در حالیکهیک بر چهار حصۀ برگشت کنندگان از بهبود اوضاع اقتصادی سخن زده اند.

در میان برگشت کنندگان، ۸۴درصد آنان را بیجاشدگان داخلی تشکیل می دهد و باقیمانده سوری های برگشت کننده از خارج سوریه اند.

در جنگ شش سالۀ سوریه، هفت میلیون شهروند سوری مجبور به ترک کشور شان شدند و حدود پنج میلیون شهروند آن کشور از خانه های شان بی جا شده اند.

علاوه بر آن، به گفتۀ دیدبان حقوق بشر سوریه مستقر در لندن، در جریان جنگ های داخلی سوریه، مجموعاً ۴۷۵ هزار نفر کشته و بیش از ۱۴ میلیون شهروند آن کشور یا زخمی شده اند و یا هم از خانه های شان بی جا شده اند.

به گفتۀ این سازمان، این افراد بین پانزدهم ماه مارچ ۲۰۱۱ تا پانزدهم ماه جولای ۲۰۱۷ در سوریه کشته شده اند.در میان کشته شدگان، ۹۹۶۷۱ غیر نظامی به شمول ۱۸۲۴۳ کودک زیر ۱۸ سال و ۱۱۴۲۷ زن شامل می باشد.

دیده بان حقوق بشر سوریه در این گزارش گفته است که ۵۴۲۵۳ تن از جنگجویان ضد حکومت بشارالاسد رئیس جمهور سوریه نیز در این مدت کشته شده اند.

در ماه مارچ ۲۰۱۱، اعتراضات صلح آمیز در سوریه بر ضد رژیم بشارالاسد آغاز گردید، اما به زودی این اعتراضات به یکی از خونین ترین منازعات قرن ۲۱ مبدل شد، جنگی که علاوه بر تلفات سنگین جانی، اغلب زیر بنا ها و بنا های تاریخی آن کشور را نابود کرده است.

XS
SM
MD
LG