لینک های دسترسی

Breaking News

طالبان دختر در کندهار


حدود ۲۵۰۰ دختر در مدرسه یی در شهر کندهار مصروف آموزش اند
حدود ۲۵۰۰ دختر در مدرسه یی در شهر کندهار مصروف آموزش اند

یک مدرسه آموزشی علوم اسلامی در شهر کندهار بیشتر از دو هزار شاگرد اناث دارد.

مدرسه مسعدیه بزرگترین مرکز آموزش علومی اسلامی دخترانه در ولایت کندهار است که در آن حدود دو هزار و پنجصد تن، مصروف آموزش علوم اسلامی استند.

این مدرسه در یک ساختمان سه طبقه ای در شهر کندهار فعالیت می کند.

آموزش قرآن، تجوید، حدیث، تفسیر، پشتو و ریاضیات در نصاب درسی این مدرسه است.

برخلاف مکاتب رسمی، در این مدرسه پوشیدن یونیفورم اجباری نیست اما شاگردان این مدرسه که پنج تا پانزده سال عمر دارند، باید حجاب اسلامی را رعایت کنند.

مدرسه مسعدیه پنجاه معلم دارد که همه یی شان زنان اند. خدیجه یکی از معلمین این مدرسه به رادیو آشنا صدای امریکا گفت "از اینکه به دختران دراینجا علوم اسلامی و ساینسی تدریس می شود بسیار خرسند استم. بنظر من همچو مراکز باید حمایت شوند و توسعه یابند."

فهیمه، یکی دیگر از معلمین گفت که وظیفه اش مایه یی خوشحالی او است. "تدریس در اینجا برای ما فواید دنیوی و اخروی دارد. اینجا بما معاش می دهند و ما به شاگردان علوم اسلامی را تدریس می کنیم."

تقاضای بلند

مدارس دینی در ولایت کندهار، بطور سنتی جایگاه طالبان مرد بود، اما در زمان حاضر در ولایت کندهار بیش از ۱۱ هزار دانش آموز در مدارس دینی مصروف آموزش هستند که ده در صد آنها اناث اند.

براساس آمار وزارت معارف، نزدیک به هشتصد مرکز تعلیمات اسلامی در افغانستان فعالیت دارد که بیش از دو صد هزار دانش آموز دارند.

مولوی مسعود اخندزاده، مهتمم مدرسه مسعدیه می گوید که شمار متقاضیان شمولیت در این مدرسه از حد پذیرش آنها بالاست. او می گوید که کمبود صنوف درسی، یکی از مشکلات عمده آنها است.

شیرآقا صافی، رئیس معارف کندهار از تسهیلات موجود برای تعلیمات اسلامی دختران راضی نیست اما می گوید که تلاش ها جهت بهبود این خدمات جریان دارد.

او به رادیو آشنا صدای امریکا گفت "بخش تعلیمات اسلامی باید تقویت شود. ما به وزارت معارف پیشنهاد کرده ایم که در سال ۱۳۹۲ دو مدرسه دینی با تسهیلات بهتر، در کندهار ساخته شود."

رقابت با مکاتب

مقامات در ولایت کندهار می گویند که ۳۴۱ مکتب در این ولایت فعال است که در آن بیشتر از ۳۲۰ هزار شاگرد مصروف آموزش استند.

اگر چه آموزش دختران در ولایت کندهار با تهدیدهای مواجه بوده است اما مقامات می گویند که حدود ۵۲ هزار دختر در مکاتب این ولایت آموزش میابند.

به گفته مقامات در وزارت معارف، فارغین مدارس دینی و مکاتب امتیازات رسمی مساوی داشته و می توانند در امتحانات کانکور اشتراک ورزند.

در زمان حاضر فیصدی دختران در مکاتب و مدارسی دینی در ولایت کندهار، کمتر از بیست در صد شاگران ذکور است. مقامات در وزارت معارف می گویند که دولت تلاش می ورزد تا برای مدارس دینی و مکاتب تسهیلات مساوی و بدون تبعیض فراهم کند.

شمولیت دختران در مکاتب این ولایت به چندین دهه پیش بر می گردد و روی آوردن آنها به مدارسی دینی یک تحول نو دانسته می شود.

به باور شماری از آگاهان رفتن دختران و پسران به هر کدام این مراکز آموزشی – مکاتب و مدارس - می تواند مشکل گسترده بیسوادی در افغانستان را تضعیف کند اما در دراز مدت محصول آنها شاید بسیار متفاوت باشد.
XS
SM
MD
LG